Oficjalne otwarcie skweru miało miejsce w poniedziałek (10 października). Zielony teren nazwany imieniem znanego reżysera znajduje się przy ul. Wystawowej, w pobliżu Centrum Technologii Audiowizualnej oraz skweru Cybulskiego.

W uroczystości otwarcia wzięli udział m. in.:

  • Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk,
  • Robert Banasiak  – dyrektor Centrum Technologi Audiowizualnych,
  • Wanda Ziembicka-Has – żona reżysera,
  • Tadeusz Łysiak – polski reżyser filmowy i scenarzysta. Laureat nagrody Wojciecha Jerzego Hasa za film Sukienka,
  • Anna Dzieduszycka – aktorka, która zagrała główną rolę w nominowanym do Oscara filmie Sukienka.

Cieszą takie inicjatywy, zwłaszcza że Wojciech Jerzy Has wiele swoich wybitnych dzieł stworzył właśnie we Wrocławiu – we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Któż nie pamięta scen z filmu „Pętla”, które były kręcone w ścisłym centrum, a dokładniej w Pasażu Niepolda – napisał w swoich mediach społecznościowych prezydent Wrocławia.

Wojciech Jerzy Has to znany polski reżyser, scenarzysta i producent oraz przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. Urodził się w 1925 roku w Krakowie. Był trzykrotnie żonaty, a do dnia swojej śmierci związany z dziennikarką radiowo-telewizyjną Wandą Ziembicką-Has. Był Indywidualnością i mistrzem w swoim fachu. W twórczości często poruszał motywy izolacji, przemijania, przeznaczenia człowieka.

Pierwszy pełnometrażowy film, który wyreżyserował, oparł na opowiadaniu „Pętla” Marka Hłaski i podbił nim serca publiczności, a był to zaledwie wstęp do długiej, twórczej kariery. Wielkimi sukcesami cieszyły się jego adaptacje literatury pięknej, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” czy „Sanatorium pod klepsydrą”. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski i Polską Nagrodą Filmową.

Od 2003 roku wręczana jest także Nagroda Wojciecha Jerzego Hasa, ufundowana przez Wandę Ziembicką-Has.

 

Foto: mat. prasowe UM