Foodsharing to inicjatywa przeciwdziałająca marnowaniu jedzenia. W jej ramach udostępniana jest przestrzeń, która umożliwia dzielenie się nadwyżkami żywności. Aktualnie we Wrocławiu jest już 12 tego typu punktów.

Foodsharing pojawił się w Polsce w 2016 roku na wzór niemieckich „fairteiler”, jako odpowiedź na rosnący problem marnowania żywności. Inicjatywa szybko przyjęła się w stolicy, a następnie w ciągu kilku lat rozwinęła się w ponad 30 polskich miastach.

W ramach ruchu społecznego tworzone są punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane Jadłodzielniami. Można do nich przynosić dobre jedzenie, którego nie jesteśmy w stanie zjeść, ze względu na jego nadmiar, a także częstować się tym, co pozostawili inni.

Nie są to punkty pomocowe, tylko miejsca budowania świadomości o tym, jak nie marnować jedzenia. Z założenia trafiają tam nadwyżki żywności od osób indywidualnych a także lokalnych sklepów, targowisk i lokali gastronomicznych.

Jedzenie, które trafia do Jadłodzielni to produkty z bliskim terminem spożycia, miękkie warzywa i owoce, wczorajsze pieczywo itd., dlatego ważne jest to, by szybko znajdowało nowych właścicieli. Dzięki temu mniej jedzenia trafia do kosza i na wysypiska.

Jadłodzielnie to przeważnie punkty indywidualnej wymiany lokalnej, ale nadwyżkowe produkty potrafią przyjechać do nich także z innych części miasta. Dzieje się to za sprawą Ratowników Żywności, wolontariuszy działających przy Foodsharing Wrocław. Odbierają oni niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów, aby nie trafiła do kosza i umieszczają ją w Jadłodzielniach. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w sumie około pół tony żywności.

Lista punktów, w których można zostawić żywność:

1. Rydygiera 25a

2. Gajowicka 96a

3. Swojczycka 118

4. Hercena 13

5. Stadion Wrocław

6. Róg ul. Mińskiej/Zagony

7. Prusa 37

8. Kamieńskiego 190

9. Grabiszyńska 56

10. Hubska 8-16

11. Krzywoustego 286

12. Hallera 52

 

Foto: Facebook/Foodsharing Wrocław