Na początku stycznia 2023 roku informowaliśmy o wniosku w sprawie nadużywania monopolistycznej pozycji przez PKN Orlen, który złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ówczesny prezes MPK – Krzysztof Balawejder. UOKiK wszczął postępowanie, ale żadne wyjaśnienia dotyczące postępów w sprawie nie zostały przekazane miejskiemu przewoźnikowi, dlatego postanowiono podjąć kolejne kroki.

– 4 stycznia spółka złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Nie przypisujemy sobie aż takiej sprawczości, niemniej następnego dnia prezes UOKiK ogłosił, że wszczyna postępowanie. Minął już ponad miesiąc, a my nie mamy informacji, co w tym postępowaniu się dzieje. Zdecydowaliśmy się więc podjąć kolejne kroki i skorzystać z prawa dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji – wyjaśnia prawniczka MPK Wrocław, mecenas Małgorzata Ludwig.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wydało w grudniu na olej napędowy o prawie milion złotych więcej, niż wynosi cena szacowana według stawek giełdowych i właśnie zwrotu takiej kwoty żąda od Orlenu.

– We Wrocławiu MPK ma specjalną misjęSytuacja finansowa spółki przekłada się bezpośrednio na jakość usług, które MPK świadczy mieszkańcom. To co zabiera marża, mogłoby być przeznaczone na nowe autobusy, tramwaje, poprawę stanu torowisk  przekonuje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Chcemy, żeby ten milion złotych wrócił do mieszkańców Wrocławia, żeby ten milion złotych pracował; to wydaje się być i prawe, i sprawiedliwe. I uczciwe. Tak we Wrocławiu podchodzimy do transportu publicznego i dzielenia się tym dobrobytem, który teraz, wykorzystując swoją przewagę monopolistyczną, odbiera nam państwowy monopolista – dodaje.

Zapotrzebowanie MPK Wrocław na olej napędowy do autobusów to średnio od 800 tys. do niemal 1 mln litrów miesięcznie. W 2020 roku przewoźnik płacił za paliwo ponad 34 mln zł rocznie, w 2021 r. było to 45 mln, a w roku 2022 aż 68,5 mln zł, wzrost cen jest zatem drastyczny.

O dalszych działaniach podejmowanych przez miejskiego przewoźnika będziemy informować na bieżąco.

 

Foto: mat. MPK Wrocław/Maciej Kulczyński