Naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego wykonali badania dotyczące rzeczywistej liczby mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Jak się okazuje, liczba osób mieszkających na co dzień we Wrocławiu jest znacznie wyższa niż dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny, a w niedalekiej przyszłości może jeszcze wzrosnąć.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miejskiego badań, we Wrocławiu mieszka obecnie 893 506 osób. Naukowcy zaangażowani w ustalenie szacowanej rzeczywistej liczby mieszkańców korzystali z 11 zbiorów danych, dzieląc miasto na 400 obszarów.

Po co to wszystko? Chcemy – inwestując, budując, zmieniając miasto – wiedzieć precyzyjnie jakie są warunki brzegowe, a niestety dane GUS-owe czy meldunkowe są mało wiarygodne. Stąd teraz mamy maksymalnie bliskie rzeczywistości wyliczenia – wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Uzyskane dane nie uwzględniają osób, które każdego dnia wjeżdżają do Wrocławia, ale Urząd Miejski zlecił już wykonanie Kompleksowego Badania Ruchu, które obejmie zarówno stolicę Dolnego Śląska, jak i dziewięć  ościennych gmin.

liczba mieszkancow wroclaw

liczba mieszkancow wroclaw 2

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / mat. Biuro Prasowe UMW