W piątkowy wieczór (8 grudnia) drzwi nowej strefy gastronomiczno-kulturalnej PeDeT zostały otwarte dla gości. Przestrzeń, której nazwa nawiązuje do wieloletniej historii Powszechnego Domu Towarowego, powstała na parterze Renomy od strony placu Czystego i Podwala.

Nowa strefa food&chill

Aktualnie w nowej strefie działają 4 koncepty gastronomiczne. Pierwszym z nich jest wrocławska Meatologia. Specjalnością lokalu są steki, a w menu można znaleźć także kanapki i burgery. Specjały kuchni włoskiej, takie jak pizza, różne rodzaje makaronów i risotto serwuje Giro, natomiast hiszpańskie tapasy przygotowuje Que Pasa. Nowe we Wrocławiu The Fry to belgijskie frytki i bataty z różnymi dodatkami oraz churrosy na słodko.

Już niebawem otworzą się kolejne koncepty: VietNem – z potrawami wietnamskimi i Thajka – specjalizująca się w daniach tajskich.

Centralne miejsce w nowej klimatycznej przestrzeni zajmuje spory bar serwujący różnorodne napoje i koktajle. Przed lustrzaną ścianą z neonem PeDeT powstała scena, na której występują muzycy i DJ-e, umilający czas gościom.

Za projekt aranżacji Pedetu odpowiada wrocławska pracownia 3XA.

Kultowy wrocławski budynek

Renoma jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia i zarazem ikoną modernistycznej architektury. Obiekt otwarto w 1930 r. pod oryginalną nazwą Dom Towarowy Wertheim, a jego projektantem był berliński architekt Hermann Dernburg. Elewacje budynku ozdobiły istniejące do dziś rzeźby głów ludzi z różnych rejonów świata, mające symbolizować nie tylko międzynarodowe pochodzenie oferowanych towarów, ale przede wszystkim różnorodność kulturową i otwartość na drugiego człowieka.

Zniszczony w wyniku działań wojennych Dom Towarowy Wertheim został częściowo odbudowany i otwarty w 1948 r. jako Powszechny Dom Towarowy, a wszystkie jego piętra oddano do użytku dopiero w 1985 r. Wtedy też budynek przyjął swoją obecną nazwę wyłonioną w konkursie przez mieszkańców Wrocławia.

W 2009 roku Renoma została przebudowana i rozbudowana według projektu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Na niższych kondygnacjach znalazło się ponad 120 sklepów i punktów usługowych, natomiast wyższe piętra zajęły biura oraz część restauracyjna. Obecnie budynek przechodzi kolejną metamorfozę, w wyniku której przywrócona zostanie przedwojenna architektura dziedzińców, a także zyska nowe funkcje. Renoma jest jednym z trzech projektów biurowo-handlowych w portfelu Globalworth Poland, obok warszawskiej Hali Koszyki i katowickiego Supersamu.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu