Pałac został wybudowany w latach 1872-1874 przez Ignatza Leipzigera, żydowskiego bankiera. Projekt wykonał architekt blisko związany z Wrocławiem, a mianowicie Karla Schmidt. W 2019 roku rozpoczęły się prace remontowe na terenie obiektu, w ramach których zamieni się on w luksusowy hotel.

Pałac prezentuje się jako antyczna willa, która w warstwie dekoracyjnej ma charakter antyczno-renesansowy. Perełki, liście palmy, liście laurowe, liście i kwiaty akantu, rogi obfitości czy plecionki – to tylko niektóre z elementów ozdobnych, które w założeniu mają nieść przekaz pozytywnych emocji i pokoju. W całym procesie konserwatorskim dążono do jak najwierniejszego odwzorowania sztukaterii – większość z elementów ozdobnych jest oryginalna.

Kolorystyka budynku również nawiązuje do barw, które pierwotnie znajdowały się w tym XIX-wiecznym pałacu. Jego odnowienie było dużym wyzwaniem, ponieważ poprzedni właściciele w dużym stopniu zmodyfikowali oryginalną kolorystykę i zdobienia. Na szczęście podczas trwania prac konserwatorskich udało się przywrócić świetność pałacu z XIX wieku.

Najbardziej charakterystycznymi elementami pałacowego wystroju są z pewnością marmurowe schody, które prowadzą z poziomu pierwszego piętra do piano nobile, jak kiedyś nazywana była najbardziej reprezentacyjna kondygnacja pałacowa. Schody prowadzą przepięknej Sali Lustrzanej, której bogate zdobienia na ścianach, suficie zrobią wrażenie na każdym Gościu. Znajduje się tam również kominek oraz jak sama nazwa wskazuje – ogromne lustra. Będzie ona pełnić w hotelu przestrzeń o charakterze konferencyjno-eventowym.

Poza Salą Lustrzaną niektóre z pokoi w części pałacowej posiadają oryginalne rzeźbienia na ścianach i sufitach. Wszystkie elementy wystroju sztukatorskiego zostały zachowane i wyeksponowane. Dbałość o zabytkowy charakter wystroju przejawia się również w nietypowych detalach. Podczas prac konserwatorskich zostały odkryte nowe rysunki na ścianach – ich dokładne odwzorowania zdobią tapety na korytarzach hotelowych.

Otwarcie Altus Palace planowane jest na lipiec 2022 roku. Do dyspozycji gości 5-gwiazdkowego hotelu przy ul. Wierzbowej 15 oddane zostanie 81 ekskluzywnych pokoi, przestronna i elegancka restauracja hotelowa, 3 sale konferencyjne oraz strefa SPA.

 

Foto: mat. prasowe Altus Palace / Miejsca we Wrocławiu