Akcja utrwalania pamięci o wybitnych, zasłużonych dla Wrocławia osobistości, prowadzona przez miejskiego przewoźnika rozpoczęła się w 2022 roku i cały czas trwa. Do tej pory patronami Moderusów Gamma zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski oraz Monika Jaworska. Teraz przyszła pora na legendę wrocławskiego żużla – Konstantego Pociejkowicza.

Uroczyste nadanie imienia odbyło się w czwartek (13 kwietnia) na terenie Zajezdni Borek. W wydarzeniu wziął udział wieloletni spiker Klubu Sparta Wrocław – mecenas Andrzej Malicki, który poprowadził wydarzenie, a także władze MPK, wrocławscy radni oraz liczna grupa kibiców i zawodników WTS Sparta.

To wspaniała inicjatywa, o którą tak zabiegał świętej pamięci Krzysztof Balawejder, były prezes MPK Wrocław, a prywatnie miłośnik sportu i oddany kibic wrocławskiej Sparty. Bardzo się cieszę, że udało się ją zrealizować – podkreśla Andrzej Rusko, prezes WTS – Mamy piękny tramwaj i wierzę, że ten skład będzie dowoził kibiców na mecze naszej drużyny. Tak popularny w naszym mieście „Kostek” wraca na tory – dodaje.

Konstanty Pociejkowicz urodził się 12 stycznia 1932 roku w Mirance, a w późniejszym czasie związał się na stałe z Wrocławiem – sportowo i życiowo, choć to właśnie sport był całym jego życiem. W wieku siedemnastu lat po raz pierwszy obejrzał zawody żużlowe, a już kilka lat później zadebiutował we wrocławskim zespole ligowym. Następnie został powołany do kadry młodzieżowej i narodowej.

Jako zawodnik Sparty zdobył dla drużyny rekordowe 1643,5 punktów oraz siedem medali Drużynowych Mistrzostw Polski: trzy srebrne i cztery brązowe. Osiem razy brał udział w finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski, a w 1960 roku w Rybniku stanął na najwyższym stopniu podium. Odznaczony tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu, a także, w 1967 roku, Medalem Za Ofiarność i Odwagę. Lata po zakończeniu kariery, w 1995 roku, zdobył bezapelacyjnie pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszego zawodnika wrocławskiego żużla. Zmarł 18 czerwca 2003 roku.

– Pan Konstanty Pociejkowicz przez 17 lat był wierny jednym barwom, jednemu klubowi, jednym kibicom i jednemu miastu – wskazuje Witold Woźny, prezes MPK Wrocław – 17 sezonów w barwach Sparty Wrocław. 17 sezonów to więcej niż miłość, tak jak i Sparta Wrocław dla Pana Konstantego znaczyła więcej niż klub. 

Nieprzypadkowy jest również numer taborowy tramwaju im. Konstantego Pociejkowicza – 3317, który nawiązuje do 17 lat reprezentowania wrocławskiego klubu przez sportowca.

 

Foto: mat. MPK Wrocław