Święto Trzech Króli już za nami, dla wielu osób jest to moment, kiedy zaczynają się zastanawiać co zrobić z choinką – naturalną lub sztuczną, a także ze świątecznymi dekoracjami.  

Choinki naturalne  – cięte lub te w doniczkach, można zostawić przy pojemnikach na bioodpady. Zostaną zabrane wraz z innymi. Jeśli jednak drzewko w donicy jest w dobrej formie (m.in. nie gubi igieł, było podlewane i ma zachowaną bryłę korzeniową), warto podarować mu drugie życie. Posadzić we własnym ogródku lub na działce, albo oddać do adopcji.  Taka platforma przekazywania drzewek została właśnie uruchomiona na profilu facebookowym Zielony Wrocław. Zasady są proste. Wystarczy zrobić zdjęcie swojego drzewka, wejść na profil i poinformować pod postem, że chcemy oddać choinkę (https://www.facebook.com/zielonywroclaw/posts/3123099161125589). W swoim wpisie warto dodać hasztag #mojedrzewo.

Choinki plastikowe, jeśli nie będą już wykorzystywane w kolejnym roku, powinniśmy zostawiać w pojemnikach na odpady wielkogabarytowe. Inną opcją jest przywiezienie ich do jednego z dwóch wrocławskich PSZOK-ów :

-ul. Michalczyka 9, czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00, a w soboty od 8:00 do 16:00,

-ul. Janowska 51, czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00.

Podobnie ma się sytuacja z plastikowymi dekoracjami. Plastikowe bądź szklane bombki, łańcuchy, ozdoby, stojaki – należy wyrzucić do odpadów zmieszanych (pojemnik czarny). Tworzywa, z których zostały zrobione takie dekoracje, nie nadają się do ponownego przetworzenia.

Wypalone światełka choinkowe należy wyrzucić do pojemników na elektroodpady. Można je znaleźć w sklepach z elektroniką, czy odnieść do SZOP-a, czyli jednego z Samochodów Zbierających Odpady Problemowe, które od 2 stycznia poruszają się po wrocławskich osiedlach lub zostawić w PSZOK-u.

 

Źródło: mat. prasowy
Foto: SM