Historia zabytkowych kamienic zlokalizowanych przy ul. Pułaskiego 69-81 jest dość burzliwa. Początkowo planowane było ich wyburzenie, jednak nie zgodzili się z tym miejscy aktywiści, którzy wywalczyli wpisanie budynków do rejestru zabytków.

Pierwsze plany związane z kamienicami przy ul. Pułaskiego 69-81 pochodzą sprzed kilku lat i dotyczyły ich wyburzenia. W miejscu, gdzie znajdują się budynki miała powstać Śródmiejska Trasa Południowa, czyli ciąg czteropasmowych ulic, łączących okolice placu Społecznego z placem Strzegomskim, które miałyby pozwolić kierowcom na ominięcie ścisłego centrum. Projekt ten budził jednak kontrowersje wśród wrocławskich aktywistów, którzy poprzez swoje protesty wpłynęli na zmianę decyzji miejskich urzędników.

W 2016 roku, ówczesny prezydent Wrocławia – Rafał Dudkiewicz, ogłosił że kamienice nie zostaną wyburzone, a już w następnym roku zostały wpisane do rejestru zabytków, dzięki czemu są chronione przed rozbiórką.

W związku z zaistniałą sytuacją, miasto postanowiło wystawić kamienice na sprzedaż. Cena wywoławcza budynków przy ul. Pułaskiego 69-81 ustalona została na 15 mln zł, a przetarg został rozstrzygnięty w czwartek 15 października 2020 roku. Ostateczna cena, uzyskana w licytacji to 17 150 000,00 zł. Zwycięzcą przetargu została firma Omega Osada Sportowa.

Pięciokondygnacyjne kamienice mają zostać wyremontowane, a na ich terenie powstaną mieszkania oraz lokale usługowe.

Mapa: TUTAJ

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska