Stowarzyszenie „Wrocławski Złoty Pociąg” przygotowuje się do wykonania repliki „Złotego Pociągu”. Pociąg planują wykonać na bazie realnego zestawu tramwajowego.

Projektanci chcą wykorzystać ramę oraz układ jezdny w taki sposób, aby pojazd mógłbyć być dopuszczony do ruchu po wrocławskich torach tramwajowych. Sam wygląd ma nawiązywać do pociągów pancernych z okresu II Wojny Światowej. We wnętrzu z powodu braku realnych okien zostaną umieszczone monitory imitujące okna, przy okazji będą na nich wyświetlane filmy imitujące podróż po powojennym Wrocławiu. 

„Złoty Pociąg” ma służyć zarówno promocji miasta oraz ma posiadać walory poznawcze, czy naukowe służące edukacji historycznej.

W miarę powstawania koncepcji, planowana jest przestrzeń reklamowa dla darczyńców, począwszy od tablic pamiątkowych w różnych miejscach tramwaju, a skończywszy na wyświetlanych reklamach na zewnatrz i wewnątrz pociągu.

Jeżeli projekt pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowy na jesień 2019 roku. Więcej informacji można uzyskać na fanpage projektu.