Zgodnie z coroczną, majową tradycją, na Rynku już niebawem pojawi się Jarmark Świętojański, a wraz z nim charakterystyczne drewniane domki z różnorodnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodzielniczymi, a także dekoracjami i zabawkami. Nie zabraknie również regionalnych produktów spożywczych i słodyczy, także każdy znajdzie coś dla siebie.

Wróżby, czary, tajemnicze znaki – to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności. Nieraz gorszono się nią, zakazywano jej z ambon, bo aż wrzała od tańców przy ogniskach, nieprzyzwoitych śpiewek, zalotów oraz zabobonów.

To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do organizacji corocznego wielkiego Jarmarku Świętojańskiego na ul. Świdnickiej i Oławskiej. Tegoroczny Jarmark rozpocznie się w piątek 20 maja i potrwa ponad miesiąc – do piątku 27 czerwca.

Na odwiedzających będą czekać zarówno artykuły przemysłowe, rękodzieło i rzemiosło – artystyczne wyroby własne, dekoracje i ozdoby, ceramika, biżuteria, mydła i kosmetyki naturalne, ręcznie szyte zabawki z naturalnych materiałów, wyroby regionalne (w tym góralskie), kubki pamiątkowe z nadrukiem, pamiątki, wyroby ze szkła, świece, metaloplastyka, galanteria, torby, odzież artystyczna, jak i artykuły spożywcze – regionalne sery i wędliny, pieczywo i wypieki, konfitury, miody, nalewki, wyroby czekoladowe i słodycze, zioła i przyprawy, kawy i herbaty, produkty naturalne i wegańskie.

 

Do najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej należy rzucanie wianków na wodę. Puszczanie wianków na wodę to wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. Panie rzucające wianki powinny się jednak trzymać pewnych zasad. Po pierwsze, wianek wrzucać należy do rzeki – nie do jeziora, bo woda stojąca jest symbolem zastałych uczuć, starych miłostek. Po drugie, rzucamy nim z rozmachem, aby nie utknął w sitowiu, ale również z wyczuciem, żeby nie uszkodzić płonącej na nim świeczki, bo to wróży miłosne kłopoty. Po trzecie, przy brzegu musimy zapewnić sobie obecność kawalera – jeśli wianka nikt nie wyłowi, jego właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka, samotnie czekać musi do przyszłego roku.

W Noc Świętojańską szukano kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Niebieski kwiat paproci zakwita raz w roku – właśnie w Noc Świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą że go widzieli, mówią że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej – jego samego prawdziwych uczuć pozbawia. Dlatego jeśli nawet nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna, nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci – ten dużo łatwiej znaleźć – i nosić go w portfelu. To też przynosi szczęście!

Jarmark Świętojański 2022

Gdzie: wrocławski Rynek – obszar wokół Pręgierza, odcinek ulicy Oławskiej od ul. Szewskiej do Rynku i odcinek ulicy Świdnickiej od przejścia podziemnego do Rynku.

Kiedy: 20 maja – 27 czerwca 2022 r.

Godziny otwarcia: codziennie od godz. 10:00

 

Foto: Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkswietojanski.com