W czerwcowym wykazie zabytków opublikowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu, pojawił się nowy wrocławski zabytek, a mianowicie Pałac Hatzfeldów. Przypominamy, że aktualnie nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż.
„Pałac Hatzfeldów – pozostałości podziemne i nadziemne” to jedna z pozycji, jaka znalazła się w najnowszym wykazie zabytków, udostępnionym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Data rejestru to 26 kwietnia 2021 roku.
Na początku swojego istnienia, budynek ten był siedzibą książęcej rodziny Hatzfeldtów, który jednak po II wojnie światowej został zaadaptowany na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda. Pałac w stylu klasycystycznym wzniesiono w latach 1765–1773. Za projekt budowli odpowiedzialny był autor berlińskiej Bramy Brandenburskiej, niemiecki architekt Carl Gotthard Langhans. Pałac był znaczącym elementem architektury miasta, a jego elewacja należała do najwybitniejszych współczesnych realizacji na skalę europejską.
Budynek uległ ogromnym zniszczeniom podczas oblężenia Festung Breslau, wysadzono wtedy jego wyższe kondygnacje. Wojnę przetrwał m. in. portyk balkonowy, hall, boczna ściana od ul. Krowiej oraz parter, który w znacznym stopniu rozebrano ze względu na zapotrzebowanie na cegłę do odbudowy Warszawy.
Po wojnie ruiny Pałacu Hatzfeldów pełniły przez wiele lat rolę planu zdjęciowego do filmów wojennych. Z czasem zaczęły pojawiać się pomysły na odbudowę pałacu. Ostatecznie nie przywrócono budowli pierwotnego wyglądu, zachowano część ruin i stworzono na ich miejscu galerię BWA.
W 2006 roku na terenie pałacu przeprowadzono niewielkie prace remontowe, ale ze względu na pogarszający się stan techniczny budynku, w 2019 przeniesiono funkcjonującą tam galerię na Dworzec Główny PKP.
W kwietniu 2021 roku, na wrocławskiej Giełdzie Nieruchomości pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości mieszczącej się u zbiegu ulic Wita Stwosza i Krowiej. Powierzchnia działki wynosi 3 088 m², natomiast powierzchnia samego budynku 928 m². Oferta sprzedaży jest aktualnie w przygotowaniu, a data przetargu nie jest jeszcze znana. Cena wywoławcza została ustalona na 37 mln 800 tys. zł.
Foto: Zbiory Fotopolska