Prace remontowo-konserwatorskie na moście Zwierzynieckim cały czas trwają. W związku z ich kolejnym etapem, w nocy z 12 na 13 lipca zmieniła się organizacja ruchu pieszego na remontowanej przeprawie. Jednak to nie wszystkie zmiany – w związku z wymianą rozjazdów, utrudnienia czekają także kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Dotychczas piesi i rowerzyści korzystający z mostu Zwierzynieckiego, poruszali się chodnikiem po stronie zoo. Od środy (13 lipca) wprowadzono zmiany, a piesi w obu kierunkach mogą poruszać się tylko chodnikiem po stronie Hali Stulecia. Chodnik po stronie wrocławskiego ogrodu zoologicznego został zamknięty i rozpoczęły się jego rozbiórki.

Jednak to nie wszystkie zmiany w ruchu, jakie dotyczą okolicy Mostu Zwierzynieckiego. Na sobotę (16 lipca) MPK Wrocław zaplanowało rozpoczęcie wymiany rozjazdów, w wyniku czego swoje trasy zmieni łącznie 20 linii tramwajowych i autobusowych. Objazdem pojadą także kierowcy – jezdnia w stronę zoo i Hali Stulecia zostanie zamknięta, a ruch kołowy będzie się odbywał wyłącznie w przeciwnym kierunku, w stronę centrum.

Wymienione zostaną rozjazdy przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i ul. Wajdy z mostem Zwierzynieckim. Objazd w kierunku Biskupina będzie poprowadzony od pl. Grunwaldzkiego przez most Szczytnicki, al. Różyckiego, al. Paderewskiego i ul. Mickiewicza.

– Na samym moście Zwierzynieckim już toczą się prace konserwacyjne, realizowane przez ZDiUM. Chcemy więc jednocześnie przeprowadzić remont rozjazdów tramwajowych tak, by ograniczyć zmiany dla pasażerów jadących na Wielką Wyspę do niezbędnego minimum – wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Prace na torowisku potrwają około 6 tygodni.

Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów

W związku z planowanym rozpoczęciem pierwszego etapu prac związanych z wymianą rozjazdów tramwajowych przy skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza, Wajdy z mostem Zwierzynieckim (wprowadzenie tylko jednego kierunku ruchu na moście Zwierzynieckim od Biskupina do ronda Reagana), od 16 lipca (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii tramwajowych 1, 2, 4, 10 i 16 oraz linii autobusowych C, D, 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, 151, 253, 255 i 315. A także uruchomienie okresowej linii tramwajowej 71.

Zawieszone zostanie kursowanie tramwajów linii 1 i 16, a w ich miejsce zostanie uruchomiona okresowa linia tramwajowa nr 71, która będzie kursowała w obu kierunkach na trasie Poświętne – Dw. Nadodrze – Nowowiejska – pl. Grunwaldzki – pl. Wróblewskiego – Pułaskiego – Hubska – Tarnogaj (połączenie linii 1 na trasie Poświętne – pl. Grunwaldzki i linii 16 na trasie pl. Grunwaldzki – Tarnogaj).

Tramwaje linii 2, 4 i 10 jadące w kierunku Biskupina, pojadą objazdem od placu Grunwaldzkiego przez most Szczytnicki, aleję Różyckiego, Paderewskiego i ulicę Mickiewicza. W kierunku przeciwnym, tramwaje linii 2, 4 i 10 pojadą bez zmian przez most Zwierzyniecki i ulicę Skłodowskiej-Curie.

Autobusy linii 145, 146 i kursy nocne linii 253 i 255 jadące w kierunku Sępolna lub Bartoszowic, pojadą objazdem od placu Grunwaldzkiego przez most Szczytnicki, aleję Różyckiego, Paderewskiego i ulicę Mickiewicza. W kierunku przeciwnym, autobusy linii 145, 146, 253 i 255 pojadą bez zmian przez most Zwierzyniecki i ulicę Skłodowskiej-Curie.

Autobusy linii 115 i 315 jadące w kierunku Wojnowa lub Swojczyc, pojadą objazdem od placu Grunwaldzkiego przez most Szczytnicki, aleję Różyckiego, Paderewskiego do ulicy Mickiewicza. W kierunku przeciwnym, autobusy linii 115 i 315 pojadą bez zmian przez most Zwierzyniecki i ulicę Skłodowskiej-Curie.

Z uwagi na wykorzystaną przepustowość peronu 2 wyspy centralnej na Rondzie Reagana, autobusy linii D, 111, 121, 131, 151 jadące w kierunku Psiego Pola oraz autobusy linii 115, 145, 146 i 315 jadące w kierunku Swojczyc, Sępolna lub Bartoszowic, będą omijały wyspę centralną i zatrzymywały się na przystanku autobusowym przy budynku „Grunwaldzki Center”.

Kursy linii C i 149 dojeżdżające do placu Grunwaldzkiego będą omijały wyspę centralną Ronda Reagana i zatrzymają się na przystanku autobusowym przy budynku „Grunwaldzki Center”.

Dodatkowo, przystanek „Bujwida” w kierunku Psiego Pola dla autobusów linii 111, 121, 131 i 151 zostanie przeniesiony na jezdnię za skrzyżowanie placu Grunwaldzkiego z ulicą Bujwida, a przystanek „Kochanowskiego” w kierunku Psiego Pola lub Kromera dla autobusów linii D, 111, 116, 121, 131, 151, 911 i 921 zostanie przeniesiony na jezdnię za skrzyżowanie alei Kochanowskiego z aleją Różyckiego.

Bilety jednorazowe i okresowe

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 71 będą mogli kontynuować podróż tramwajami linii 2, 4 i 10 na odcinku pl. Grunwaldzki – Biskupin. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 2, 4 lub 10 pomiędzy Biskupinem a placem Grunwaldzkim będą mogli kontynuować podróż tramwajami linii 71. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 1 będą mogli dodatkowo podróżować bez żadnych dopłat:
– tramwajami linii 2, 4 i 10 na odcinku pl. Grunwaldzki – Biskupin – pl. Grunwaldzki,
– autobusami linii 145 i 146 na odcinku pl. Grunwaldzki – Tramwajowa – pl. Grunwaldzki.

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 16 będą mogli dodatkowo podróżować bez żadnych dopłat:
– tramwajami linii 2, 4 i 10 na odcinku pl. Grunwaldzki – zoo – pl. Grunwaldzki,
– autobusami linii 145 i 146 na odcinku pl. Grunwaldzki – Hala Stulecia – pl. Grunwaldzki.

Celem przypomnienia, pasażerowie posiadający bilet na daną linię okresową mogą podróżować:
– wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie przed remontem,
– wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie która kursuje objazdem podczas remontu.

Most Zwierzyniecki zmieni kolor.

 

Foto: MPK Wrocław / ZDiUM