W niedzielę 6 grudnia, tradycyjnie rozbłyśnie wrocławska choinka. Tegoroczne drzewko znacznie różni się od tego z poprzednich lat, nie jest już stożkowam, a swoim kształtem bardziej przypomina prawdziwą choinkę.

Transmisja z rozświetlenia choinki i innych świątecznych iluminacji, będzie dostępna online, dziś o godz. 17:00. Zaplanowano krótki wirtualny spacer z przewodnikiem miejskim, który rozpocznie się w okolicy słoneczników z klocków LEGO na wrocławskim Rynku, przejdzie przez Ręki Dzieła Fest przez Plac Solny i zakończy się przy choince.

Światła rozbłysną na hasło, które wygrało w organizowanym wcześniej konkursie. Magiczne zaklęcie brzmi następująco: „Choinko, choinko zaświeć nam lampkami, niech otulą światłem miasto z krasnoludkami”.

Tegoroczne dekoracje różnią się od tych, które zdobiły miasto w zeszłym roku.

Co trzy lata staramy się proponować wrocławianom i turystom, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, zupełnie nowe ozdoby – mówi Ewa Mazur, rzecznik Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. ­ – Opracowujemy specjalną koncepcję z wybranym motywem przewodnim. Za każdym razem pojawiają się więc nowe elementy. Jest to możliwe, ponieważ od kilkunastu lat nie kupujemy dekoracji świątecznych, ale je wypożyczamy. Organizujemy przetarg na ich dzierżawę, a także na montaż i demontaż tych ozdób. To także pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, bo przechowywanie tych dekoracji w odpowiednich dla nich warunkach, również wymaga pewnych nakładów finansowych – dodaje.

W tym roku iluminacje świąteczne pojawiły się na ograniczonym obszarze i w mniejszej ilości. Również kwota wydana na ten cel jest prawie czterokrotnie niższa niż w ostatnich dwóch sezonach. Wpłynęło na to kilka czynników. Pierwszy z nich, to unieważnienie przetargu na dzierżawę i montaż świątecznych ozdób. Kolejne, to pandemia i związane z nią obowiązujące obostrzenia oraz zmniejszone wpływy do budżetu miasta.

Wszystkie iluminacje będą energooszczędne – podkreśla Ewa Mazur ­i dodaje, że od 13 lat Wrocław korzysta wyłącznie z technologii ledowej, która jest nie tylko tańsza, ale również przyjazna dla środowiska.

Tekst: CWC

Foto: Miejsca we Wrocławiu