Odpowiedzialna za dostawę ciepła we Wrocławiu spółka Fortum poinformowała o przebudowie sieci ciepłowniczej na ul. Kazimierza Wielkiego, która rozpocznie się w sobotę (24 czerwca). Utrudnienia potrwają do końca wakacji, a ruch będzie odbywał się głównie jednokierunkowo.

Wymieniamy sieć ciepłowniczą pochodzącą z przełomu lat 50. i 60. na nowoczesną. To konieczna, abyśmy zimą mieli ciepło – wyjaśnia Fortum.

Prace rozpoczną się 24 czerwca – zmiana organizacji ruchu zostanie wprowadzona w nocy z 23/24 czerwca. Przebudowa zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:

  • I etap: 24.06 do końca lipca, od ul. św. Mikołaja do Krupniczej oraz od ul. Zamkowej do Wierzbowej,
  • II etap: po zakończeniu I etapu i do końca wakacji, od ul. Krupniczej do Zamkowej.

Zakres prac

Wymieniamy wysłużoną sieć ciepłowniczą kanałową na nowoczesną sieć preizolowaną na ul. Kazimierza Wielkiego na odcinku od ul św. Mikołaja do ul. Wierzbowej – informuje Fortum.

Przebudowa zapewni wysoką wytrzymałość oraz długą żywotność sieci. Izolacja nowej sieci wpłynie na znaczne zmniejszenie strat ciepła na przesyle, zwiększy odporność na zmienność temperatury zewnętrznej, a co za tym idzie wpłynie na zmniejszenie jej awaryjności. Nowa sieci będzie wyposażona w czujniki pozwalające na sprawne i stałe monitorowanie stanu sieci.

Prace wiążą się z reorganizacją ruchu samochodowego, natomiast ruch pieszych, rowerów i tramwajów zostanie utrzymany. Przebudowa obejmie również odtworzenie nawierzchni jezdni i ścieżek rowerowych oraz zieleni miejskiej wraz z dodatkowym dozielenieniem terenów wzdłuż inwestycji.

Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 20 mln złotych, z czego ok. 2,5 mln złotych to dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zmiany w organizacji ruchu samochodowego

Etap I: 24.06 do końca lipca, od ul. św. Mikołaja do Krupniczej oraz od ul. Zamkowej do Wierzbowej

Etap II: po zakończeniu etapu I do końca wakacji, od ul. Krupniczej do Zamkowej

Zmiany w rozkładach MPK

Od 24 czerwca (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowych K, 243, 245, 247, 248, 253 i 257.

Autobusy linii K i kursy nocne linii 247, 248 i 257 jadące od strony Karłowic lub Różanki w kierunku Dworca PKP, od ulicy Nowy Świat pojadą objazdem przez ulicę świętego Mikołaja, plac Jana Pawła II gdzie zawrócą i dalej ulicą Ruską do ulicy Kazimierza Wielkiego.

Kursy nocne linii 243, 247, 248, 253 i 257 jadące w kierunku ulicy Legnickiej lub Karłowic, od ulicy Świdnickiej pojadą objazdem przez ulicę Kościuszki, Kołłątaja, Skargi i plac Dominikański do ulicy Kazimierza Wielkiego z pominięciem przystanku „Renoma”.

Co więcej, przystanek „Świdnicka” w kierunku placu Dominikańskiego dla autobusów linii K i 245 zostanie przesunięty w rejon skrzyżowania ulicy Kazimierza Wielkiego i Zamkowej, a przystanek „Rynek” dla autobusów linii K, 243, 245, 247, 248, 253 i 257 w kierunku Karłowic lub placu Jana Pawła II zostanie przesunięty na ulicę Białoskórniczą (dla autobusów linii K, 247, 248 i 257) i na ulicę świętego Mikołaja za skrzyżowaniem z ulicą Nowy Świat (dla autobusów linii 243, 245 i 253).

Autobusy linii 132 i 142 oraz komunikacja tramwajowa na ulicy Kazimierza Wielkiego będzie kursowała bez zmian.

 

Foto: mat. Fortum