Tegoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj trwała od 4 do 31 maja, a uczestniczyło w niej 29 172 uczniów i przedszkolaków mieszkających w stolicy Dolnego Śląska. Jej głównym celem było zachęcenie najmłodszych wrocławian do aktywnego dojeżdżania do szkoły czy przedszkola na rowerze, hulajnodze, wrotkach czy rolkach.

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania, która promuje przemieszczanie się na rowerze, deskorolce, rolkach czy hulajnodze wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Inicjatorem akcji jest miasto Gdańsk. W 2016 roku, gdy impreza po raz pierwszy zawitała do Wrocławia, wzięło w niej udział niespełna 4000 aktywnych uczestników z 24 szkół i przedszkoli.

Od tego czasu kampania znacznie przybrała na zasięgu. W maju 2022 roku w akcji wzięło już udział ponad 25 tysięcy dzieci ze 114 wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych – o blisko połowę więcej niż jeszcze przed rokiem. W tym roku padł kolejny rekord – w Rowerowym Maju 2023 wzięło udział 29 172 uczestników ze 133 placówek, dzięki czemu zarejestrowano prawie 660 tysięcy zrealizowanych przejazdów.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak i uczeń, który w maju aktywnie dotarł na zajęcia, np. za pomocą roweru czy hulajnogi, otrzymał naklejki do rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Pod koniec akcji wszystkie naklejki zostały zliczone, a najbardziej aktywne placówki już w najbliższą niedzielę (18 czerwca) dostaną nagrody – będą to m. in. wyjścia do kin, teatrów czy parków rozrywki.

Najlepsze przedszkola otrzymają również nagrody finansowe, ufundowane przez miasto: I miejsce – 7000 zł, II miejsce – 5000 zł, III miejsce – 2500 zł. W przypadku szkół podstawowych udział w kampanii przybliża placówki do zdobycia tytułu „Najbardziej mobilnie-aktywnej szkoły we Wrocławiu”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci w codziennych aktywnych dojazdach do szkoły i przedszkola. A przyznanie nagród, na które wszystkich serdecznie zapraszamy, odbędzie się w najbliższą niedzielę 18.06.2023 o godzinie 11:30 podczas Rodzinnego Pikniku Rekreacyjno-Sportowego na Torze Wrotkarskim Spartan WCT – informuje Wrocławska Kampania Rowerowa.

 

Foto: mat. Wrocławska Kampania Rowerowa