W marcu 2022 roku, budynek Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej został wpisany do rejestru zabytków. Wrocławska firma, której siedziba mieściła się w legendarnym budynku przy ul. Ofiar Oświęcimskich 7-13, jest obecnie w stanie likwidacji, a nieruchomość została wystawiona na sprzedaż.

ZETO (Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej) to jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych w Polsce. Od jego powstania nastąpiło wyraźne przyspieszenie w rozwoju zastosowań informatyki w przemyśle i gospodarce, rozpoczęła się historia komercyjnej polskiej informatyki.

W oparciu o uchwałę Rady Ministrów nr 18/64 w sprawie rozwoju elektronicznej techniki obliczeniowej z dnia 22 stycznia 1964 utworzono jednostkę budżetową – Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Warszawie. Następnie przystąpiono do tworzenia w największych miastach kraju Zakładów Obliczeniowych będących oddziałami Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), a w dalszej kolejności do tworzenia zakładów obliczeniowych będących z kolei filiami oddziałów.

Pierwszy Zakład Obliczeniowy ZETO powstał 1 grudnia 1964 roku we Wrocławiu, a w 1965 i 1966 w kolejnych miastach. Budynek ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich wybudowano pod koniec lat 60. według projektu Anny i Jerzego Tarnawskich.  Był to pierwszy wrocławski „open space”, gdzie przechodnie przez przeszklone ściany mogli oglądać pracę komputerów obliczeniowych. W środku budynku znajduje się patio, na terenie którego do lat 70. czynny był bar.

7 marca 2022 r. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu modernistycznego obiektu do rejestru zabytków. Aktualnie budynek ZETO szuka nowego właściciela, który przeprowadzi gruntowny remont, a następnie będzie utrzymywać obiekt w jak najlepszym stanie.

 

Budynek ZETO wpisany do rejestru zabytków.

 

Foto: Zbiory Fotopolska