Dzień Otwarty Bastionu Sakwowego cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co wskazuje na to, że mieszkańcy nie mogą doczekać się ukończenia trwającej jeszcze inwestycji. To pierwszy, ale jednocześnie najważniejszy etap remontu wzgórza. Wszystkie prace, włącznie z odbiorami, mają być wykonane do końca kwietnia. Aktualnie trwają testy oświetlenia i iluminacji.

Władze Wrocławia chcą, by ten obiekt jak dawniej był miejscem tętniącym życiem – z jakościową gastronomią i wydarzeniami plenerowymi. Na parterze, w tzw. pawilonie perystylowym (dawna „Reduta”), na powierzchni ok. 460 m2 będzie restauracja. Z kolei w kolumnadzie, na ok. 300 m2, ma funkcjonować kawiarnia. To jednak nie cała przestrzeń na gastronomię. Jest jeszcze 660 m2 na świeżym powietrzu. Na tę powierzchnię składają się: podcienia kolumnady, które również będą dostosowane do obsługi gości przy stolikach (m.in. windą gastronomiczną do wywożenia posiłków z kawiarni, co funkcjonowało w okresie przedwojennym) oraz taras nad pawilonem perystylowym.

Cały teren będzie oświetlony, monitorowany kamerami podłączonymi do monitoringu miejskiego oraz zaopatrzony w udogodnienia, umożliwiające dostęp do wyższych partii wzgórza także osobom niepełnosprawnym. Miasto zadbało również o zieleń. Krajobrazu na wzgórzu dopełni 12 nowych drzewek (lipy drobnolistne i kasztanowce czerwone) i dziesiątki krzewów, a także rośliny w donicach. Uporządkowane zostaną również skarpy na wzgórzu.

Aktualnie trwa sprawdzanie oświetlenia.

Testujemy oświetlenie i iluminacje pawilonu perystylowego, fontanny, kolumnady. To bajkowa przestrzeń i jaka fotogeniczna. Pompejańskie kolory efektownie podświetlone. Fontanna z barwami tęczy, 56 latarni zewnętrznych, 14 kinkietów na ścianach kolumnady, 430 metrów bieżących listw LED – wyliczają Wrocławskie Inwestycje.

Koszt metamorfozy Bastionu Sakwowego to ponad 30 mln złotych, z czego 19 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje wrocławska firma Castellum.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje