Wrocław stara się wprowadzać coraz więcej zieleni do miejskiego krajobrazu. Jedną z ostatnich inicjatyw było zasadzenie nowych drzewek przy ul. Drobnera.

Drzewa zostały umieszczone w chodniku, w specjalnie przygotowanych do ich rozwoju miejscach. Choć miejskie warunki są trudne dla roślin, ponieważ są one narażone na różnego rodzaju negatywne czynniki zewnętrzne czy wandalizm, to jednak coraz więcej miast decyduje się na zazielenianie mocno zurbanizowanych obszarów. Pozwalają na to specjalnie opracowane systemy, które pomagają drzewom mierzyć się z przeciwnościami i rosnąć.

 

Gatunki, na jakie zdecydowano się przy pl. Bema to dęby błotne i szkarłatne. Nie bez znaczenia był wybór odpowiednich drzew, dlatego też postawiono na dęby – szybko adaptują się do różnych warunków, są odporne na mróz i choroby, a w dodatku charakteryzują się wysoką żywotnością. Nie straszny im także wiatr, ze względu na mocne i elastyczne pędy.

Nasadzenie dębów było uwieńczeniem 2020 roku, gdyż wykonano je dokładnie w Sylwestra, a na rok 2021 zaplanowanych jest dużo innych inicjatyw, dzięki którym kontynuowane będzie zazielenianie Wrocławia.

Zielone inwestycje w mieście – podsumowanie 2020 roku [WIDEO].

 

Tekst: CWC
Foto: Fanpage J. Sutryk