Tegoroczny Dzień Matki będzie jeszcze bardziej wyjątkowy, wszystko przez wzgląd na zjawiska, jakie będą widoczne na niebie. Już dziś dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, a tuż po nim widoczna będzie superpełnia.

W środę 26 maja, o godz. 10:47 rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca, które niestety nie będzie widoczne z Polski ani z regionu. Zjawisko będą mogli obserwować mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej, częściowej Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej. Natomiast dwie godziny później, a dokładnie o godz. 13:13, będzie miał miejsce punkt kulminacyjny majowej superpełni Księżyca, nazywany też pełnią Kwiatowego Księżyca.

Zjawisko superpełni pojawia się cyklicznie i wynika z faktu, że orbita po której porusza się Księżyc nie jest idealnie okrągła. Księżyc robi wtedy niesamowite wrażenie, ponieważ zgodnie z informacjami podawanymi przez NASA, bywa wtedy nawet do 30 proc. jaśniejszy i 14 proc. większy niż zwykle. Podczas zjawiska jest także najbliżej Ziemi jak to jest tylko możliwe.

Superpełnia będzie widoczna praktycznie przez całą noc z 26 na 27 maja, a osoby wpatrujące się w niebo, dokładnie w południowo-wschodnią część nieba, powinny dostrzec zjawiskową, różową tarczę Księżyca.

 

Foto: Pixabay