W tym roku już po raz dwunasty ulicami miasta przejdzie Wrocławski Orszak Trzech Króli. Przemarsz rozpocznie się na terenie Ostrowa Tumskiego, a zakończy na płycie Rynku, gdzie pojawi się stajenka ze Świętą Rodziną, a także będzie można wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

Zgodnie z tradycją, na początku Orszaku maszerować będzie kilkuset aktorów przebranych m. in. za anioły, pastuszków, giermków, rycerzy, aż po Trzech Króli jadących na koniach. Towarzyszą im również postacie związane z miastem, takie jak Latarnik czy bł. Czesław. Tym razem nową postacią będzie św. Jan Nepomucen – patron mostów, przepraw, opiekun życia rodzinnego, orędownik dobrej spowiedzi, sławy i honoru.

Wrocławski Orszak Trzech Króli wyruszy w piątek (6 stycznia) o godz. 12:30 z Ostrowa Tumskiego (ul. Katedralna 4), przejdzie ulicą Piaskową, a następnie ulicą Oławską aż do Rynku, czyli symbolicznego Betlejem.

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie, wywodzące się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Uczestnicy Orszaku zmierzają zawsze do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze często śpiewane są kolędy.

 

Foto: mat. Orszak Trzech Króli we Wrocławiu