Kolejny Moderus Gamma 2 zyskał swojego patrona. Został nim wrocławski aktywista – Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński, który przez całe swoje życie działał na rzecz pomocy innym. Uroczystość nadania imienia odbyła się w piątek (15 września) na przystanku „Opera”. To już dziesiąta, zasłużona dla Wrocławia osobistość, która znalazła się w gronie patronów MPK.

Akcja utrwalania pamięci o wybitnych, zasłużonych dla Wrocławia osobistości, prowadzona przez miejskiego przewoźnika rozpoczęła się w 2022 roku i cały czas trwa. Do tej pory patronami Moderusów Gamma zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska, Konstanty Pociejkowicz, Jan Nowak-Jeziorański, a w piątek (17 września) dołączył do nich Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński.

W wieku kilku lat u Bartłomieja zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a, prowadzącą do postępującego zaniku mięśni. Jednak choroba nie stanowiła dla niego przeszkody do prowadzenia aktywnego trybu życia i przełamywania wszelkich barier. Pracował jako dziennikarz, wykładowca, pełnił funkcję dyrektora Biura Wrocław Bez Barier, a także rzecznika ds. niepełnosprawnych przy prezydentach Wrocławia – Rafale Dutkiewiczu i Jacku Sutryku.

Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego nie trzeba przecież nikomu przedstawiać – trudno było go nie dostrzec, gdy przez całe życie tak aktywnie działał na rzecz pomocy innym, przełamywania barier, budowania mostów… Także i my w MPK, wsłuchując się w głos Bartka i innych osób ze szczególnymi potrzebami, zmieniamy się na lepsze. Dziś wszystkie autobusy i zdecydowana większość tramwajów MPK to pojazdy dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, a przy każdym kolejnym zakupie, czy modernizacji, zaspokajanie tych potrzeb to nie tylko nasz standard, a wręcz priorytet – podkreślają przedstawiciele wrocławskiego MPK.

 

Foto: mat. MPK Wrocław