Od października 2020 roku trwa rewitalizacja mostu Pomorskiego Południowego. Kolejnym etapem prac jest wzmocnienie konstrukcji oraz odnowienie zabytkowych strażnic.

Aktualnie trwają prace związane z konstrukcją wybudowanych z piaskowca pawilonów. W każdej ze strażnic wywierconych zostanie czternaście 11-metrowych pali, które wzmocnią budowle. Dodatkowo, od dołu ceglane konstrukcje wzmacniane są pakerami iniekcyjnymi.

Kiedy umieszczanie pali w strażnicach dobiegnie końca, rozpocznie się renowacja pawilonów, które odzyskają swój pierwotny kolor i blask. Prace renowacyjne pozwolą cieszyć się z tych obiektów przez kolejne dziesiątki lat.

W ramach całej inwestycji, przebudowane zostaną trzy mosty: Północny, Środkowy i Południowy, ulice w ich obrębie, skrzyżowanie z ul. Księcia Witolda, chodniki, torowisko tramwajowe, sieci podziemne. Pojawi się nowe oświetlenie, nowy przystanek tramwajowy.

Największe zmiany dotyczą najstarszego mostu, a mianowicie Pomorskiego Południowego. Zniknęły już m. in. widoczne dotychczas, szpecące rury ciepłownicze. Pod nadzorem konserwatora zabytków przywrócony zostanie mu blask z początków XX wieku. Zabytkowa przeprawa odzyska m. in. stylowe latarnie na wieżyczkach.

Koszt przebudowy mostów to blisko 70 milionów złotych brutto. Pieniądze wykłada Miasto Wrocław, Fortum oraz MPWiK.

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu / Zbiory Fotopolska