Historia zabytkowych kamienic zlokalizowanych na rogu ulic Pułaskiego i Małachowskiego jest dość burzliwa. Początkowo planowane było ich wyburzenie, jednak nie zgodzili się z tym miejscy aktywiści, którzy wywalczyli wpisanie budynków do rejestru zabytków. W 2020 roku budynki zyskały nowego właściciela, jednak już dwa lata później ponownie zostały wystawione na sprzedaż. Teraz pojawiła się szansa, że zaniedbane kamienice przejdą metamorfozę i odzyskają dawny blask.

Pierwsze plany związane z kamienicami przy ul. Pułaskiego 69-81 dotyczyły ich wyburzenia. W miejscu, gdzie znajdują się budynki miała powstać Śródmiejska Trasa Południowa, czyli ciąg czteropasmowych ulic, łączących okolice placu Społecznego z placem Strzegomskim, które miałyby pozwolić kierowcom na ominięcie ścisłego centrum. Projekt ten budził jednak kontrowersje wśród wrocławskich aktywistów, którzy poprzez swoje protesty wpłynęli na zmianę decyzji miejskich urzędników.

W 2016 roku, ówczesny prezydent Wrocławia – Rafał Dudkiewicz, ogłosił że kamienice nie zostaną wyburzone, a już w następnym roku zostały wpisane do rejestru zabytków, dzięki czemu są chronione przed rozbiórką.

W związku z zaistniałą sytuacją, miasto postanowiło wystawić kamienice na sprzedaż. Cena wywoławcza budynków przy ul. Pułaskiego 69-81 ustalona została na 15 mln zł, a przetarg został rozstrzygnięty 15 października 2020 roku. Ostateczna cena, uzyskana w licytacji to 17 150 000,00 zł. Zwycięzcą przetargu została firma Omega Buildings, która jakiś czas później próbowała sprzedać zakupione budynki, jednak bez skutku.

W sierpniu bieżącego roku przy kamienicach pojawił się baner Omegą Buildings informujący o planach na stworzenie 15 000 mkw powierzchni nowych mieszkań. O planowanym remoncie napisał również w mediach społecznościowych Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków:

„(…) Przyszłość budynków rysuje się obecnie w bardziej optymistycznie, ponieważ ich obecny właściciel zamierza przeprowadzić remont wraz z rozbudową z przeznaczeniem na funkcję mieszkalną. Biorąc pod uwagę poziom destrukcji oraz skażenia mykologicznego nie będzie to zadanie proste. Elewacje kamienic przy ul. Pułaskiego wg założeń projektowych mają odzyskać swój dawny blask, a budynek znajdujący się na rogu ulic Pułaskiego i Małachowskiego odzyska dodatkowo narożną wieżyczkę, którą utracił jeszcze przed II wojną światową.”

O tym, jak potoczą się dalsze losy historycznych budynków, będziemy informować na bieżąco.

 

Foto: mat. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook / alsen strasse 67