W związku z inwestycją, w ramach której przy ul. Sienkiewicza powstanie budynek wielorodzinny z garażem podziemnym, w maju bieżącego roku na terenie budowy prowadzone były badania archeologiczne. Pracujący na miejscu archeolodzy odkryli mury datowane na II połowę XVIII wieku.

W trakcie badań wykopaliskowych odkryto najprawdopodobniej skraj fosy bastionu nowowiejskiego. Widoczna na zdjęciach konstrukcja plecionkowa, a dokładniej skarpa umacniana faszyną, wstępnie datowana jest na 2. połowę XVIII wieku. U jej podnóża odkryto również interesujący pas cegieł, który wygląda jak rodzaj chodnika technicznego, powstał on prawdopodobnie w trakcie użytkowania obiektu bastionowego. Po wstępnej analizie cegieł i ich korelacji z odkrytym założeniem wstępnie datuje się ten obiekt na końcówkę XVIII w. – relacjonuje za pośrednictwem mediów społecznościowych Joanna Biniek, starszy inspektor do spraw zabytków archeologicznych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Dodaje również, że tego typu odkrycia archeologiczne obrazują, ile jeszcze nawarstwień różnego typu może istnieć na terenie Wrocławia.

 

Foto: mat. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Piotr Kmiecik, Dawid Oleszczuk