Aby znaleźć ciekawe miejsca związane z historią Wrocławia wcale nie trzeba wybierać się na Ostrów Tumski albo Rynek. Wystarczy odwiedzić teren dawnego Trójkąta Wrocławskiego.

Nie każdy mieszkaniec Wrocławia wie, że przy obecnej ulicy Traugutta jeszcze przed wojną działała wytwórnia wódek Carla Schirdewana. Jak mówi historia tego miejsca, ta wrocławska fabryka produkowała bardzo znane w całych Niemczech likiery o nazwach Rettib, Mondura oraz Kumbucca.

Wytwórnia Wódek i Wyrobów Spirytusowych Carla Schirdewana (niem. Carl Schirdewan Aktiengesellshaft, Korn- und Weinbrennerei, Lickörfabrik, Fruchsaftpresserei, Weingrosshandlung) funkcjonowała przy dawnej ulicy Klosterstrasse (dzisiejsza ulica Traugutta 102-104) we Wrocławiu. Przez ponad wiek (1817-1945) fabryka ta zajmowała się wytwarzaniem znanych w Niemczech likierów Mondura, Rettib oraz Kumbucca. Sam budynek, w którym produkowano trunki miał kształt litery C i znajdował się w podwórzu kamienicy o pięciu kondygnacjach, gdzie mieściła się restauracja rodziny Schirdewanów, serwująca różnorodne trunki.

Wytwórnia w 1923 roku

Obecna zabudowa wytwórni oraz towarzysząca jej stajnia wraz z wozownią, została wzniesiona według projektu wykonanego w 1865 roku, autorstwa wrocławskiego mistrza murarskiego B. Steckla. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest zwieńczony dwuspadowym dachem pseudoryzalit, na którym umieszczono niszę z rzeźbą kobiety trzymającej w rękach owoce. Po bokach niszy znajdują się zaś medaliony z końskimi głowami. Proces rewitalizacji podwórza wraz ze zniszczoną obecnie zabudową dawnej wytwórni, miał rozpocząć się już 3 lata temu. W 2017 roku rozstrzygnięto konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania niniejszego obszaru. Obecnie z niewiadomych dla nas przyczyn Dawna Wytwórnia wódek Carla Schiderwana dalej stoi zaniedbana.

Galeria zdjęć:

Link do mapy: TUTAJ

 

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Zbiory Fotopolska