Ministerstwo Środowiska oraz reprezentanci branży recyklingowej złożyli projekt, aby od przyszłego roku plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki można było oddawać w każdym sklepie bez okazania paragonu.

Byłoby to związane z wprowadzeniem obowiązkowej kaucji, która zwracana byłaby po odniesieniu butelki do sklepu lub ewentualnie wrzuceniu do specjalnego pojemnika – takie rozwiązania są już popularne w innych krajach europejskich, m.in. w krajach Skandynawskich, Niemczech, Czechach. Miałoby to zwiększyć świadomość Polaków na temat ekologii i recyklingu, ponieważ obecnie mało kto odnosi zwrotne butelki do sklepów, a te jednorazowe wrzuca do specjalnie przygotowanych koszów. Z kolei generuje to o wiele większe koszty zarówno wywozu śmieci, jak i później ich sortowania oraz oczyszczenia wyrzuconych butelek i puszek.

Wcielenie w życie tego projektu być może pomogłoby również w utrzymywaniu miasta w większej czystości – skoro za butelki uzyska się zwrot pieniędzy z kaucji, może w końcu ktoś dwa razy się zastanowi, zanim porzuci je w zwykłym koszu na śmieci lub bezpośrednio na chodniku.
Wrocław czeka!

 

Źródło: Noizz