Ponad 100-letni budynek przy al. Kasprowicza 64-66 stoi opuszczony już od 9 lat. Teraz sytuacja ma się zmienić, a dawny klasztor, pełniący także funkcję szpitala dziecięcego, odzyska swój blask i zostanie zaadaptowany na wyjątkowe miejsce na dłuższe pobyty oraz zamieszkanie.

Pierwotnie budynek ten był siedzibą sióstr Urszulanek, następnie aż do 2012 roku mieściło się w nim Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Korczaka. W 2016 roku zabytkowy klasztor został sprzedany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego spółce Arche, warszawskiemu deweloperowi i operatorowi hotelowemu. Kwota transakcji opiewała na blisko 13 mln złotych.

„Unikatowy charakter obiektu związany jest z jego bogatą historią oraz sąsiedztwem zakonu, kaplicą i odbywającymi się w niej co tydzień mszami świętymi. Inwestycja obejmie rewitalizację pięknego zabytkowego założenia klasztorno-parkowego, co pozwoli na stworzenie wyjątkowego i unikalnego miejsca w skali Wrocławia z wewnętrznym parkiem o pow. 4,5 ha” – informuje deweloper.

 

Główny budynek przyjmie funkcję hotelową. Znajdzie się w nim około 85 pokoi (1-4 osobowe), w tym pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także ogólnodostępna restauracja, SPA i sale klubowe z przyległym patio. Na parterze zostanie zlokalizowana kawiarnia z wyjściem na taras i widokiem na zabytkowy park. Założenie parkowe zostanie odświeżone i wzbogacone o małą architekturę oraz otwarte dla mieszkańców Wrocławia.

W głębi parku, w miejscu wcześniejszych budynków gospodarczych, przewidziano kameralne budynki mieszkalne. Deweloper zapewnia, że mała skala obiektów nie będzie dominować nad otaczającą przyrodą. Kształt i forma planowanych budynków mieszkalnych będzie nawiązywać do istniejącej zabytkowej architektury i spójnie wpisze się w charakter miejsca. Materiały, które zostaną zastosowane przy budowie, będą korespondować z budynkami Marianum i Joseph House.

 

Foto/Wizualizacje: mat. Grupa Arche