W trzech wrocławskich szkołach podstawowych gotowe są nowe gabinety dentystyczne dla uczniów, w których opiekę dentystyczną znajdzie od września ok. 1700 uczniów. To część realizowanego przez gminę programu profilaktycznego, dotyczącego zapobiegania próchnicy. Od 2018 roku w programie wzięło udział ponad 11 tysięcy dzieci, a w trzynastu szkołach  powstały gabinety dentystyczne.  

Program w całości finansowany jest ze środków Miasta Wrocławia. Do tej pory wydaliśmy na jego realizację ponad 3 miliony złotych. Dzięki temu uczniowie trzynastu szkół mogą korzystać z nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Wszystkie  zostały wyremontowane, a następnie wyposażone w specjalistyczny sprzęt stomatologiczny – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Każdego roku staramy się otwierać we wrocławskich szkołach kolejne gabinety i rozwijać program walki z próchnicą. Chcemy jej zapobiegać poprzez m.in. systematyczne kontrole oraz kształtowanie nawyku dbania o zęby, zarówno przez prawidłowe ich mycie, jak i stosowanie odpowiedniej diety – dodała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych urzędu Miasta Wrocławia.

W szkolnych gabinetach wykonywane są m. in. badania stomatologiczne wraz z oceną stanu uzębienia, lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych, kontrola zalakowanych zębów połączona z uzupełnieniem laku, leczenie próchnicy „punktowej” w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych poprzez wypełnienie zapobiegawcze, lakierowanie zębów. Do szkolnego gabinetu dentystycznego może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Estetykę gabinetów uzupełniły ścienne dekoracje malarskie, a zaaranżowany wystrój tworzy klimat budzący zainteresowanie uczniów i rodziców, odwraca uwagę, łagodzi lęk przed zabiegami profilaktycznymi i leczniczymi. Realizatorami programu są lekarze dentyści, którzy zostali wybrani w konkursach.

Szkolne gabinety denstyczne to nie wszystko. Wrocław wdraża kolejny program profilaktyczny Szczoteczka soniczna dla Pierwszaka.

Dzięki współpracy z Fundacją Smile Together jesienią każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma imienną szczoteczkę soniczną. Na opakowaniu każdej z nich będzie wygrawerowane imię, logo Wrocławia i logo fundacji – mówił Dominik Kłosowski, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa.

Początek działań edukacyjnych planowany jest na październik/listopad, a zakończenie na grudzień.

Nawyki są cichą siłą, destrukcyjną lub konstruktywną. Nawyk połączony z frajdą będzie trwał. Stąd pomysł na gadżet, który będzie wołał dziecko przed snem, po imieniu – UŻYJ MNIE!!! Nawet wtedy, kiedy rodzic tego nie zrobi. Szczoteczki zostały zamówione w polskiej firmie, która jest partnerem strategicznym fundacji i jako jedyna zgodziła się sprzedać je bez żadnego zarobku. Koszt tego przedsięwzięcia to około 250 tys. zł. Wszystkie szczoteczki mają gwarancję – mówił lek. dent. Damian Nasulicz, prezes Fundacji Smile Together.

Próchnica zębów jest chorobą cywilizacyjną dotyczącą zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Z badań stomatologicznych przeprowadzonych w latach 2008-2009, na populacji 18 319 uczniów z 73 wrocławskich szkół podstawowych wynikało, iż 83 % uczniów ma chorobę próchnicową.

Do części edukacyjnej programu opracowano pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych (ulotka dla rodziców, tablica edukacyjna, plakat, zestaw pieczątek, zakładka do książki).

Szkoły podstawowe, w których realizowany jest program w latach 2020-2021:

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Zemska 16c,
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Inflancka 13,
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17, ul. Wieczysta 105,
 • Szkoła Podstawowa nr 68, ul. Szczęśliwa 28,
 • Szkoła Podstawowa nr 74, ul. Kleczkowska 2,
 • Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 103 (Zespół Szkół nr 6), ul. Nowodworska 70,
 • Szkoła Podstawowa nr 77, ul. Św. Jerzego 4
 • Szkoła Podstawowa nr 83, ul. Boya-Żeleńskiego 32,
 • Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Traugutta 37,
 • Szkoła Podstawowa nr 97, ul. Prosta 16, ul. Iwana Pawłowa 15.

Szkoły podstawowe, w których już powstały nowe gabinety stomatologiczne:

 • Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Powstańców Śląskich 210-218,
 • Szkoła Podstawowa nr 44, ul. Wilanowska 31,
 • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46, ul. Ścinawska 21.

 

Źródło: mat. prasowy