Pasażerów wrocławskiej komunikacji miejskiej czeka wiele zmian, której wejdą w życie już w najbliższy weekend (26-28 sierpnia). Są one związane m. in. z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Sołtysowickiej, przebudową ulicy Pomorskiej i placu Staszica czy rozpoczęciem kolejnego etapu prac na skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej i Gubińskiej.

1.) Kolejny etap prac na skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej i Gubińskiej.

W związku z planowanym rozpoczęciem kolejnego etapu prac na skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej i Gubińskiej na potrzeby budowy trasy tramwajowej, od 27 sierpnia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 109, 122, 126, 148 oraz kursów nocnych linii 241 i 246.

 • Linia 109, 126, 148 i 246

Autobusy linii 109, 126, 148 i kursy nocne linii 246  jadące od strony osiedla Żerniki oraz Kuźniki w kierunku ulicy Strzegomskiej, powrócą na swoją trasę przez ulicę Gubińską.

 • Linia 122

Autobusy linii 122 nadal będą kursowały do przystanku „Nowy Dwór” przy skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej i Gubińskiej do którego będą dojeżdżały od ulicy Chociebuskiej przez ulicę Nowodworską i Strzegomską. Na trasie zostanie zlikwidowany tymczasowy przystanek „Chociebuska”, który zlokalizowany jest przy ulicy Chociebuskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Nowodworską.

 • Linia 241

Autobusy nocnych kursów linii 241 jadące od strony Muchoboru Wielkiego pojadą od ulicy Strzegomskiej przez ulicę Gubińską i Chociebuską do przystanku końcowego „Nowy Dwór (pętla)” przed skrzyżowaniem z ulicą Żernicką.

W kierunku przeciwnym czyli w kierunku Muchoboru Wielkiego, autobusy będą odjeżdżały z przystanku „Nowy Dwór (pętla)” przy ulicy Zemskiej i pojadą przez ulicę Żernicką, Chociebuską i Gubińską do ulicy Strzegomskiej.

2.) Remont przejazdu kolejowego na ulicy Sołtysowickiej.

W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Sołtysowickiej, od godziny 18:00 dnia 26 sierpnia 2022 roku (piątek) do godziny 4:00 dnia 28 sierpnia 2022 roku (niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 116, 119 i kursów nocnych linii 246.

Autobusy linii 116 zostaną w obu kierunkach skierowane objazdem od ulicy Toruńskiej przez aleję Kromera, ulicę Krzywoustego i aleję Poprzeczną do ulicy Sołtysowickiej z pominięciem przystanków „Berenta”, „Kasprowicza”, „pl. Daniłowskiego”, „Przybyszewskiego”, „Czajkowskiego”, „Koszarowa (Szpital)”, „Koszarowa” i „Sołtysowicka”.

Autobusy linii 119 oraz kursy nocne linii 246 zostaną w obu kierunkach skierowane objazdem od ulicy Sołtysowickiej przez aleję Poprzeczną, ulicę Krzywoustego i Czajkowskiego do ulicy Sołtysowickiej z pominięciem przystanków  „Koszarowa” i „Sołtysowicka”

Autobusy powrócą na swoją stałą trasę przejazdu  przez ulicę Sołtysowicką w dniu 28 sierpnia 2022 roku (niedziela).

3.) Przebudowa ulicy Pomorskiej i placu Staszica.

W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z przebudową ulicy Pomorskiej i placu Staszica (całkowite zamknięcie ulicy z dopuszczeniem tylko ruchu tramwajowego na odcinku od placu Staszica do ulicy Reymonta), od 27 sierpnia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych 15 i 74 oraz linii autobusowych K, 132, 142 i kursów nocnych linii 257.

Tramwaje linii 15 i 74 zostaną skierowane w obu kierunkach objazdem od placu Staszica przez plac Powstańców Wielkopolskich, ulicę Chrobrego, Łokietka, Drobnera do ulicy Dubois.

Autobusy linii K, 142 i kursy nocne linii 257 jadące od strony Różanki w kierunku centrum miasta, od ulicy Reymonta pojadą objazdem przez ulicę Łowiecką, Kurkową, Dubois do ulicy Drobnera.

Na trasie objazdu autobusy dodatkowo będą zatrzymywały się na przystanku tymczasowym przy ulicy Kurkowej na wysokości placu Strzeleckiego oraz na przystanku tramwajowo-autobusowym przy ulicy Dubois przed skrzyżowaniem z ulicą Pomorską.

W kierunku przeciwnym, autobusy linii K, 142 i kursy nocne linii 257 będą kursowały objazdem od mostu Uniwersyteckiego przez ulicę Cybulskiego, Pomorską, Dubois, Kurkową i Łowiecką do ulicy Reymonta. Na trasie objazdu autobusy będą zatrzymywały się na przystankach „Pomorska” przy skrzyżowaniu ulicy Pomorskiej i Dubois oraz na przystanku tymczasowym przy ulicy Kurkowej na wysokości placu Strzeleckiego.

Autobusy linii 132 będą kursowały objazdem w obu kierunkach od placu Powstańców Wielkopolskich przez ulicę Chrobrego, Łokietka, Drobnera do mostu Uniwersyteckiego.

Prace potrwają około 1,5 roku.

4.) Zakończenie etapu prac związanych z budową ścieżki rowerowej na ulicy Legnickiej.

W związku z planowanym zakończeniem etapu prac związanych z budową ścieżki rowerowej na ulicy Legnickiej przy skrzyżowaniu z ulicą Sokolniczą, od 27 sierpnia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach autobusowych 102 i 103, które powrócą na swoją stałą trasę przejazdu do placu Jana Pawła II oraz na ulicę Sokolniczą.

5.) Kolejny etap wymiany rozjazdów przy Moście Zwierzynieckim.

W związku z planowanym rozpoczęciem kolejnego etapu prac związanych z wymianą rozjazdów tramwajowych położonych przy skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza, Wajdy z mostem Zwierzynieckim (rozjazdy od strony ulicy Wajdy), od 27 sierpnia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych 2, 4 i 10, które zostaną skrócone do pętli przy Stadionie Olimpijskim.

Na odcinku pl. Grunwaldzki – Bartoszowice – pl. Grunwaldzki zostaną uruchomione kursy zastępczej linii autobusowej nr 701, która będzie kursowała z częstotliwością:

 • dni robocze:
  – do godziny 6:00 co 7,5 minuty;
  – w godzinach 6:00-9:00 co 6 minut;
  – w godzinach 9:00-14:00 co 7,5 minuty;
  – w godzinach 14:00-18:00 co 6 minut;
  – w godzinach 18:00-20:00 co 7,5 minuty;
  – w godzinach wieczornych tj. po godzinie 20:00 co 10 minut.
 • sobota i niedziela:
  – z częstotliwością co 10 minut.

W związku z przywróceniem ruchu dwukierunkowego na Moście Zwierzynieckim, ale z uwagi na remont torowiska na ulicy Skłodowskiej-Curie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Norwida, planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowych 115, 145, 146, 315 oraz kursów nocnych linii 253 i 255.

Autobusy linii 145, 146 i kursy nocne linii 253 i 255 jadące w kierunku Sępolna lub Bartoszowic, pojadą objazdem od placu Grunwaldzkiego przez ulicę Norwida do ulicy Skłodowskiej-Curie i dalej swoją trasą przez most Zwierzyniecki.

Autobusy linii 115 i 315 jadące w kierunku Wojnowa lub Swojczyc, pojadą objazdem od placu Grunwaldzkiego przez ulicę Norwida do ulicy Skłodowskiej-Curie i dalej swoją trasą przez most Zwierzyniecki. Autobusy linii 315 powrócą na swoją stałą trasę przez ulicę Wróblewskiego i Dembowskiego.

Autobusy linii 115, 145, 146, 253, 255 i 315 jadące w kierunku Swojczyc, Sępolna lub Bartoszowic, nadal będą omijały wyspę centralną i zatrzymywały się na przystanku autobusowym przy budynku „Grunwaldzki Center” co wynika z remontu torowiska na ulicy Skłodowskiej-Curie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Norwida.

Z uwagi na wykorzystaną przepustowość peronu 2 wyspy centralnej na Rondzie Reagana, autobusy linii D, 111, 121, 131, 151 jadące w kierunku Psiego Pola nadal będą omijały wyspę centralną i zatrzymywały się na przystanku autobusowym przy budynku „Grunwaldzki Center”.

Przystanek „Bujwida” w kierunku Psiego Pola dla autobusów linii 111, 121, 131 i 151 nadal będzie funkcjonował w tymczasowej lokalizacji jezdni placu Grunwaldzkiego, a przystanek „Kochanowskiego” w kierunku Psiego Pola lub Kromera dla autobusów linii D, 111, 116, 121, 131, 151, 911 i 921 nadal będzie funkcjonował przy jezdni alei Kochanowskiego za skrzyżowaniem z aleją Różyckiego.

Etap prac potrwa około 3 tygodni.

5.) Zmiana trasy linii autobusowej 127 na Osiedlu Kozanów.

Na wniosek Rady Osiedla Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn., po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Osiedla Maślice, od 27 sierpnia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany stałej trasy przejazdu linii autobusowej 127.

Autobusy ww. linii od ulicy Pilczyckiej będą kursowały  w obu kierunkach przez ulicę Gwarecką i Dokerską do ulicy Kozanowskiej zatrzymując się dodatkowo na przystanku „Kozanów (Dokerska)”, który zlokalizowany jest w pobliżu skrzyżowania ulicy Dokerskiej z ulicą Ignuta.

6.) Uruchomienie nowego przystanku przy ulicy Obornickiej

Z dniem 27 sierpnia 2022 roku (sobota) zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek w kierunku centrum miasta w trasie przejazdu autobusów linii 105, 108, 111, 244 i kursów wyjazdowych z zajezdni przy ulicy Obornickiej o nazwie „Obornicka (Wołowska)” który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Obornickiej z ulicą Wołowską.

Przystanek będzie posiadał status przystanku „na życzenie”.

7.) Zmiana nazwy przystanku przy ulicy Fabrycznej

Z dniem 27 sierpnia 2022 roku (sobota) zostanie zmieniona nazwa przystanków  „Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości”, które zlokalizowane są przy ulicy Fabrycznej w pobliżu Wrocławskiego Parku Biznesu na „Fabryczna”. Przystanek będzie posiadał status „na życzenie”.

8.) Zmiana statusów przystanków

Z dniem 27 sierpnia 2022 roku (sobota) zostaną wprowadzone zmiany statusów następujących przystanków:

 • „Fabryczna”, który zlokalizowany jest  przy ulicy Fabrycznej w pobliżu Wrocławskiego Parku Biznesu na przystanek o statusie „na życzenie” dla wszystkich linii autobusowych.
 • „Hermanowska”, który zlokalizowany jest  przy ulicy Hermanowskiej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Chociebuskiej na przystanek o statusie „na życzenie” dla wszystkich linii autobusowych.
 • „Nowowiejska”, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Jedności Narodowej, Słowiańskiej i Nowowiejskiej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 240, 242, 244, 250 i 251.
 • „Księże Małe”, który zlokalizowany jest przy ulicy Opolskiej na wysokości pętli tramwajowej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 243.
 • „Kozanów”, który zlokalizowany jest przy ulicy Kozanowskiej na wysokości pętli autobusowej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 245.
 • „Brochów”, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Mościckiego, Chińskiej i Koreańskiej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 245.
 • „Bardzka”, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu alei Armii Krajowej z ulicą Bardzką na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 245.
 • „Metalowców”, który zlokalizowany jest przy ulicy Górniczej oraz Hutniczej przy skrzyżowaniu z ulicą Lotniczą na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 246.
 • „Kuźniki”, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Koszalińskiej, Hermanowskiej i Kołobrzeskiej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 246.
 • „Hallera”, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Powstańców Śląskich z aleją Hallera i aleją Wiśniową na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 247, 248 i 257.
 • „Bartoszowice”, który zlokalizowany jest przy ulicy Bacciarellego na wysokości pętli autobusowej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 253.
 • „Gaj”, który zlokalizowany jest przy ulicy Świeradowskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Strońską i Orzechową na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 255.
 • „Różanka”, który zlokalizowany jest przy ulicy Bezpiecznej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Jugosławiańską na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 257.
 • „Parafialna”, który zlokalizowany jest przy ulicy Grota-roweckiego w pobliżu skrzyżowania z ulicą Parafialną na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 249.
 • „Śliczna”, który zlokalizowany jest przy ulicy Borowskiej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Śliczną na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 249 i 255.
 • „Wiejska”, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Solskiego, Karmelkowej, Wiejskiej i alei Piastów na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 251 i 257.
 • „Sępolno”, który zlokalizowany jest przy ulicy Mickiewicza na wysokości pętli tramwajowej na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 259.
 • „Gaj-pętla” nr 21140 na przystanek „na życzenie” dla autobusów nocnych linii 255.

 

Foto: MPK Wrocław