Historyczny pociąg Kolei Dolnośląskich wyjedzie w trasę w środę, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. Na jego pokładzie pasażerowie spotkają rekonstruktorów, którzy przybliżą historię niepodległościowego zrywu Polaków. Projekt inauguruje współpracę Kolei Dolnośląskich z Instytutem Pamięci Narodowej.
Pasażerowie w wyjątkową podróż wyruszą z Wrocławia Głównego o 11:12, stamtąd pociąg pojedzie do Legnicy, Lubina i Głogowa, gdzie o 13:00 zakończy przejazd, a następnie uda się w podróż powrotną do stolicy Dolnego Śląska. Na przejazd obowiązują standardowe bilety z zachowaniem ulg ustawowych oraz wszystkie bilety okresowe.
– Chcemy, żeby Dolnoślązacy byli dumni z historii napisanej przez przodków podczas walki o niepodległość. Dlatego włączamy się w kultywowanie pamięci o bohaterach przeszłości. Chcemy nie tylko przybliżyć ich losy podróżnym, lecz również pokazać, że „projekt Niepodległość 1918” był wspólnym dziełem całego ówczesnego pokolenia – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
W pociągach Kolei Dolnośląskich na pasażerów czeka jeszcze więcej historycznych informacji. W składach pojawiły się już plakaty i specjalna prezentacja, przybliżająca podróżnym osoby, które odcisnęły swoje piętno na procesie odbudowy Państwa Polskiego: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Wszystkie materiały zostały przygotowane przez Dolnośląski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Rozkład jazdy i stacje pośrednie:
- Wrocław Gł, odj. 11:12 – Legnica, odj. 12:06 – Lubin, odj. 12:27 – Głogów, przyj. 13:00
- Głogów, odj. 13:11 – Lubin, odj.13:43 – Legnica, odj. 14:07 – Wrocław Gł., przyj. 15:04
„Pociąg do niepodległości” to pierwszy element współpracy Kolei Dolnośląskich z Instytutem Pamięci Narodowej. W ramach projektu planowane jest regularne uruchamianie „Pociągów do historii”. Podczas przejazdów pasażerów do udziału w żywych lekcjach historii zachęcać będą rekonstruktorzy przenoszący pasażerów w podróże do minionych epok.
Foto: Pixabay