W erze kolosalnych galerii handlowych, w których znajdziemy tysiące sklepów-„sieciówek”, we Wrocławiu prężnie funkcjonują hale targowe. Są to centra, w których swoje produkty oferują mniejsi, często prywatni sprzedawcy. Znajdziemy tam także punkty usługowe, np. krawców, zegarmistrzów lub fryzjerów.

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym centrum tego typu jest Hala Targowa przy ul. Piaskowej. Wzniesiona w roku 1908 według projektu Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera, miała służyć uporządkowaniu handlu w mieście, który wcześniej kwitł m.in. na placu Nowy Targ. W tym samym czasie przy ulicy Kolejowej trwała budowa prawie identycznej hali, która poważnie ucierpiała podczas II wojny światowej i została wyburzona w 1973 roku.

Hala Targowa numer I przetrwała jednak wojnę – zaraz po jej zakończeniu była ponownie wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem i ma się świetnie po dziś dzień, oferując szeroki wybór różnorakich towarów. Znajdziemy tam między innymi stoisko z doskonałej jakości kawą i herbatą, mnóstwo ciekawych słodyczy, owoce, warzywa, mięsa, a także – na drugim piętrze – stoiska i małe sklepy spoza branży spożywczej, na przykład sklep z bielizną, porcelaną czy biżuterią do piercingu.

Z towarami oferowanymi na Hali Targowej wiąże się też pewna ciekawa (i mrożąca krew w żyłach) historia, o której możecie przeczytać tutaj…

http://miejscawewroclawiu.pl/karl-denke-ziebicki-hanibal-lecter-cz-1-miejscawewroclawiu-pl/

Na szczęście czasy, w których na prywatnych stoiskach sprzedawano niewiadomego pochodzenia, niesprawdzone produkty, już dawno przeminęły. Obecnie, robiąc zakupy na Hali Targowej, wspieramy lokalnych przedsiębiorców, a przy okazji możemy zaopatrzyć się w wysokiej jakości, świeżą żywność.

A kogo zmęczą zakupy na Hali, ten może odpocząć – albo przy kawie w Cafe Targowej, malutkiej kawiarni znajdującej się na parterze w głównym pomieszczeniu, albo w Herbaciarni Targowej, znajdującej się na tyłach budynku (można do niej wejść albo z zewnątrz, albo ze środka Hali), oferującej zaciszne, niezwykle przytulne wnętrze i przepyszną herbatę.

Hala Targowa przy ul. Piaskowej, choć zdecydowanie najpopularniejsza, najstarsza i najbardziej charakterna, nie jest jedyną halą kupiecką w mieście.

Prywatne stoiska, lokalne produkty, usługi i świeżą żywność znajdziecie także w miejscach takich jak:

Centrum Handlowe „Arena” przy ul. Komandorskiej 66

Centrum Handlowe „Gaj” przy ul. Świeradowskiej 70

Pasaż Zielińskiego przy ul. Swobodnej 37

Hala Targowa „Blaszak II” przy ul. Poleskiej 50

 Hala „Tęcza” przy ul. Bajana 1

Hala Strzegomska przy ul. Strzegomskiej 206

 Hala Kupiecka „Perła” przy ul. Widnej 6

 Pasaż „Czerwona Torebka” przy ul. Kiełczowskiej 64c

 

Tekst: Olena banaś

Foto: Fotopolska/google maps