Afrykarium, największa inwestycja w historii wrocławskiego zoo, ma już 8 lat. Z tej okazji dla pierwszych stu osób, które w środę 26 października pojawią się w kasach przy ul. Wróblewskiego – bilety do ogrodu zoologicznego w cenie 8 zł. Przewidziane są także drobne upominki dla pierwszych zwiedzających tego dnia Afrykarium.

To właśnie 8 lat temu, 26 października 2014 roku, hucznie otwarte zostało jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie Afryki. Jego pomysłodawcą był wieloletni prezes ZOO Wrocław Radosław Ratajszczak. Rok 2015, pierwszy po otwarciu Afrykarium, był dla nas rekordowy pod względem liczby odwiedzających – 1,88 mln osób. Od tamtego czasu wysoka frekwencja się utrzymuje, co jest ogromną zasługą Afrykarium.

Największa budowa w historii zoo

Wrocławskie zoo w swojej 157-letniej historii zmieniało się wielokrotnie, a z biegiem lat powstawały nowe pawilony. Żaden jednak nie był aż tak monumentalny jak Afrykarium. Zajmuje ono aż 12% powierzchni całego zoo.

Koncepcja na budowę Afrykarium powstała w głowie Radosława Ratajszczaka, byłego dyrektora, a później prezesa wrocławskiego zoo. Konkurs na koncepcję architektoniczną wygrało wrocławskie biuro projektowe “Fabryka Projektów ArC2”. Wykonawcą pionierskiej inwestycji wyłonione zostało Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System S.A. 14 marca 2012 roku podpisana została umowa na realizację inwestycji, a wkrótce ruszyły pierwsze prace.

Po oczyszczeniu terenu, przeniesieniu rezydujących tam gatunków i rozeznaniu saperskim, można było zacząć przygotowanie placu budowy. Powstał kilkumetrowej głębokości wykop. W drugiej połowie 2012 roku prace rozpoczęły się także w zintegrowanym wizualnie z Afrykarium pawilonie kas przy wejściu do zoo.

Roboty ziemne w Afrykarium zostały zakończone jeszcze w 2012 roku i każdego dnia rosła betonowa konstrukcja. Powstawały między innymi ogromne zbiorniki dla kotików i pingwinów. Warto wspomnieć, że wszystkie baseny w Afrykarium zostały zapełnione raz, a woda nie zostanie z nich nigdy spuszczona. Za utrzymanie jakości wody odpowiada system pomp i filtracji ukończony wiosną 2013 roku. Tak zwana “fabryka wody” znajduje się w podziemiach Afrykarium.

Na przełomie jesieni i zimy 2012/2013 trwał już montaż pierwszych instalacji technologicznych. Wiosną 2013 roku do Afrykarium dotarły mierzące 40 m długości dźwigary dachowe: drewniane belki widoczne w holu głównym, czy też w pawilonie Afryki Wschodniej. Z Japonii przyjechały akrylowe “szyby”, z których największa ważyła 8 ton.

Na rok przed otwarciem, w drugiej połowie 2013 roku, Afrykarium było już częściowo na etapie robót wykończeniowych, takich jak montaż balustrad czy kładzenie posadzek oraz prace elewacyjne. 7 września 2013 roku został oddany do użytku nowy pawilon wejściowy do zoo.

W 2014 roku Afrykarium nabierało ostatecznych kształtów. W szybkim tempie pojawiały się kolejne elementy wystroju, nasadzenia i pierwsi mieszkańcy. Inwestycja została ukończona przed planowanym terminem, którym pierwotnie były huczne obchody 150-lecia zoo latem 2015 roku. Nie było jednak sensu czekać z otwarciem, gdyż zwierzęta były już zadomowione, więc 26 października 2014 roku Afrykarium powitało pierwszych gości.

Rekordowe oceanarium

W roku 2015, pierwszym pełnym roku po otwarciu Afrykarium, pobiliśmy rekord frekwencji w zoo wynoszący 1,88 mln zwiedzających rocznie.

– Najbardziej cieszy nas to, że ta frekwencja utrzymuje się na wysokim poziomie i od zakończenia tej kluczowej budowy, udaje nam się przyciągać średnio 1,6 mln osób rocznie – mówi Joanna Kasprzak, prezes ZOO Wrocław. – Od czasu budowy Afrykarium nie stoimy w miejscu. Powstały także inne inwestycje, takie jak Terytorium Panter, Odrarium, wybieg wilków, wyremontowana została również zabytkowa Ptaszarnia – wylicza Joanna Kasprzak.

Afrykarium pozostaje jedynym na świecie oceanarium poświęconym zwierzętom Afryki. Trasa zwiedzania prowadzi od basenu Morza Czerwonego przez jeziora Malawi i Tanganikę, Afrykę Wschodnią, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, bagno Okavango i dolinę Kongo. Można tutaj oglądać setki gatunków ryb słonowodnych i słodkowodnych, w tym rekiny, płaszczki, skrzydlice i mureny. Opiekunowie zwierząt kopytnych mają tu pod opieką zarówno wielkie hipopotamy nilowe, jak i jedne z najmniejszych antylop świata – dikdiki. Zwiedzający oglądają w Afrykarium drapieżne mangusty, pingwiny przylądkowe, kotiki afrykańskie, manaty, krokodyle nilowe, a także wiele ptaków, takich jak warzęchy, kleszczaki, ibisy białowąse, czy czaple złotawe.

Pawilon Afrykarium ma długość 160 metrów, a jego szerokość to blisko 54 metry. Całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184 tys. m sześc. Posiada on trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią.

Na budowę zużyto łącznie 36 tysięcy m sześc. betonu i 4 800 ton stali. W okresie najbardziej wzmożonych robót, na terenie budowy pracowało około 700 osób podczas jednej zmiany, w trzyzmianowym systemie pracy.

W całym Afrykarium, czyli basenach ekspozycyjnych, filtrach, odstojnikach oraz kilometrach rur znajduje się w obiegu 15 milionów litrów wody, czyli tyle ile mieści się w 6 basenach olimpijskich. Sama woda w Afrykarium ma masę 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni.

Afrykarium znalazło naśladowców. W tym roku w łódzkim zoo otwarto poświęcony faunie Azji pawilon Orientarium, którego koncepcja wzorowana była na naszym oceanarium.

Kiedy: 26 października

Gdzie: Zoo Wrocław

 

Foto: Zoo Wrocław