30 września wystartowała druga edycja kampanii społecznej „Serce kobiety”, realizowanej przez Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka. Ideą akcji jest zwiększenie świadomości kobiet po menopauzie o zagrożeniu chorobami sercowo-naczyniowymi, które mogą stać się główną przyczyną ich śmierci.

Kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Do momentu pojawienia się menopauzy są chronione przez estrogeny. Jednak po tym czasie, to właśnie choroby serca i naczyń takie jak: zawał serca i udar mózgu są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce i Europie. A to oznacza, że prewencja choroby wieńcowej stanowi jeden z najważniejszych celów zdrowotnych Polek.

– Kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że są w grupie ryzyka. Panuje stereotypowa opinia, że na serce chorują i umierają głównie mężczyźni – przestrzega dr hab. Joanna Jaroch, kierownik Oddziału Kardiologii, prof. UMW.

W kampanii „Serce kobiety” panie w wieku powyżej 55 lat zachęcane są do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wczesnego wychwycenia czynników ryzyka miażdżycy oraz wykrycia pierwszych symptomów chorób układu krążenia.

Aby zahamować rozwój miażdżycy, wystarczy raz w roku wykonać podstawowe badania:

  • zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi,
  • sprawdzić poziomu glukozy,
  • sprawdzić poziom cholesterolu.

Bezpłatne badania można zrealizować np. w ramach Programu Profilaktyka 40+ lub udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na podstawowe badania diagnostyczne. Z wynikami badań należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub lekarza kardiologa, który oceni czynniki ryzyka miażdżycy i rozważy włączenie leczenia.

Dolnośląska kampania jest pierwszą w Polsce akcją o chorobach serca kobiet skierowaną do pań po 50. roku życia. Jej ambasadorką jest aktorka – Kinga Preis. Poprzednia edycja akcji „Serce kobiety” zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2021”. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej.

 

Źródło: mat. prasowe
Foto: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka