Budowa we Lwowie Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN, ale także przyszłe partnerstwo między holenderską Bredą a Lwowem, to efekt trójstronnego spotkania, do którego doszło podczas Forum Ekonomicznego W Karpaczu. Inicjatorem wydarzenia był prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Lwowem i Wrocławiem zostało podpisane 27 czerwca 2001 roku, zatem oba miasta współpracują ze sobą już od 20 lat. Teraz Wrocław buduje formalne połączenie między Lwowem a Bredą, które umożliwi nie tylko pomoc uchodźcom, ale realne wsparcie w konkretnych projektach edukacyjnych, czy biznesowych. W spotkaniu wzięli udział Andrij Sadovyj – Mer Lwowa, Boaz Adank – wiceburmistrz Bredy (holenderskiego miasta partnerskiego Wrocławia) i Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia

Pamiętamy o Ukrainie, pamiętamy o ofiarach tej wojny. Andrij Sadowy rozpoczął we Lwowie niezwykle ważny projekt, który pomoże setkom tysięcy ludzi. Byłem w tym szpitalu dwa miesiące temu. Widziałem, jak potrzebne jest tam profesjonalne wsparcie. Działając razem, możemy skutecznie pozyskiwać fundusze na realną pomoc – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje już teraz zaopatrzenia w protezy, a kolejny milion rehabilitacji.

Lwów jest miastem, do którego od początku agresji Rosji na Ukrainę trafiają ofiary działań wojennych. Są to przede wszystkim cywile: osoby starsze, kobiety i dzieci z zaatakowanych przez rosyjskie wojsko miast, miasteczek i wsi. Moim najpoważniejszym zadaniem jest pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym i ochrona mieszkańców – mówił w czasie spotkania w Karpaczu Andrij Sadowy, mer Lwowa.

Spotkanie w czasie Forum Ekonomicznego było kontynuacją prac nad memorandum trójstronnym Wrocław-Lwów-Breda. To dokument, który precyzuje zakres pomocy dla Lwowa, zarówno jeśli chodzi o bieżące potrzeby – wsparcie uchodźców, wspólne opracowanie wniosku do Unii Europejskiej w zakresie wsparcia obszarów miejskich, czy działania długofalowe – np. wsparcie Ukrainy w procesie wejścia do Wspólnoty i wspólne działanie na rzecz Budowy Krajowego Centrum Rehabilitacji we Lwowie.

Będziemy wspierać projekt UNBROKEN. Zrobimy wszystko, aby plan budowy szpitala rehabilitacyjnego został zaprezentowany w każdym holenderskim mieście – zapewniał Boaz Adank, wiceburmistrz Bredy.

Aby usprawnić zbiórkę niezbędnych funduszy, władze Lwowa zdecydowały o powołaniu międzynarodowej fundacji, jej siedzibą będzie prawdopodobnie Polska. Działające w poszczególnych państwach oddziały będą mogły zajmować się pozyskiwaniem niezbędnych do realizacji projektu UNBROKEN funduszy. Szacowany koszt budowy Centrum to 77 mln euro.

 

Foto: mat. prasowe