To pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce ośrodek, który obejmie swoją opieką pacjentów z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Zostanie otwarty przy Dolnośląskim Centrum Chorób we Wrocławiu.

Ośrodek rozpocznie swoją działalność 3 grudnia 2020 roku. Pacjenci placówki zostaną objęci opieką specjalistów chorób płuc, którzy będą mieli możliwość zlecania rożnego rodzaju badania, takie jak badania czynnościowe i obrazowe układu oddechowego, czy badania laboratoryjne. Ozdrowieńcy będą mogli również skorzystać z bezpłatnych konsultacji rehabilitanta, psychologa, dietetyka, czy pracownika socjalnego.

Zależy nam na zapewnieniu kompleksowej opieki dla wszystkich naszych pacjentów. Zakażenie koronawirusem to w wielu przypadkach dopiero początek walki o powrót do pełni zdrowia. Późniejsze powikłania po chorobie mogą być bardzo niebezpieczne. Miejsca takie jak to zapewniają profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. Pamiętajmy, aby obserwować się i zgłaszać w razie wystąpienia niepokojących objawów – mówił marszałek województwa Cezary Przybylski.

Ośrodek Kompleksowej Opieki otrzyma od samorządu województwa dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł na zakup specjalistycznego. Urządzenie będzie także służyło innym pacjentom Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, przede wszystkim kwalifikowanych do zabiegu usunięciu fragmentów płuc z powodu nowotworów.

Usługi medyczne świadczone przez Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. W związku z tym, pacjenci z powikłaniami nie będą musieli ponosić kosztów leczenia.

Tekst: CWC

Foto: Pixabay