Wrocławska wspólnota Watra i skupieni wokół niej rodzimowiercy, czyli wyznawcy pierwotnej wiary naszych przodków, planują zbudować pierwszą od kilkuset lat pogańską świątynię w Polsce.
Chram ma służyć nie tylko celom religijnym, ale i edukacyjnym — odwiedzający będą mogli zapoznać się z pradawnymi obyczajami, uczestniczyć w warsztatach pieśni, tańca, rękodzieła, obrzędowości. Przedsięwzięcie organizuje wrocławskie stowarzyszenie Watra, gromadzące osoby wyznające słowiańską wiarę. Sputnik skontaktował się z prezesem fundacji Watra Rafałem Merskim i porozmawiał na temat projektu, który ma zostać sfinalizowany już tej jesieni. 

Jak czytamy:
Szanowni Państwo, wszyscy nas wspierający i sympatyzujący. Zakończyliśmy pierwszy etap zbiórki pod budowę Centrum Kultury Słowiańskiej, budynku, który poza funkcją kulturalną i edukacyjną, będzie także pełnił funkcję Świątyni Słowiańskiej. Dzięki Waszej pomocy udało nam się zebrać ponad 20 tysięcy zł., co stanowi pokaźną sumę. Bardzo dziękujemy Wam za okazane wsparcie, trudno wypowiedzieć, jak niezmiernie jesteśmy wdzięczni. Zebrane pieniądze w całości zostaną przeznaczone na zakup materiałów budowlanych, gdy budowa naszego Centrum już ruszy.

Nadchodzi wiosna a wraz z nią nie tylko zapał i chęć do pracy, ale również sprzyjająca ku temu pogoda. Dlatego zakasujemy rękawy i bierzemy się do roboty! Pierwszym naszym krokiem w budowie jest oczywiście postawienie fundamentów pod budowlę, z czym planujemy ruszyć już w czerwcu tego roku.

Fundamentem, jaki zostanie użyty, będą specjalne pale w formie śrub, wkręcane w podłoże, na których zostaną oparte belki podwalinowe. Jest to najbardziej dogodna dla nas forma budowy z uwagi na charakterystykę budynku, jak i formę podłoża, na którym stanie nasza świątynia, potwierdzoną badaniami geotechnicznymi.

Dlatego teraz ponownie zwracamy się do Państwa o wsparcie, tym razem już na szczegółowy cel. Koszt takich fundamentów wraz z montażem to około 7000 zł. Jeśli uda nam się zebrać tę kwotę do końca maja, nasze pragnienie rozpoczęcia budowy w czerwcu się ziści. Bardzo prosimy wszystkie dobre dusze o wsparcie finansowe naszej zbiórki oraz udostępnianie znajomym. 

Link do drugiego etapu zrzutki: https://zrzutka.pl/p435td

Wizu: Mat. Stowarzysznia