Już w najbliższy weekend (26-28 stycznia) miłośnicy ptaków będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w ramach „Zimowego Ptakoliczenia”. Spacery, wycieczki i prelekcje będą odbywały się na terenie całej Polski, w tym we Wrocławiu.

„Zimowe Ptakoliczenie” to inicjatywa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W najbliższy weekend odbędzie się już 20. edycja tego wydarzenia. Główny cel spacerów i wycieczek to obserwacja zmian w populacjach najpopularniejszych w Polsce gatunków ptaków oraz popularyzacja ornitologii.

Ptakiem Zimy 2024 został okrzyknięty wróbel.

Chcemy zwrócić uwagę na pospolite i dobrze znane gatunki w naszym otoczeniu. Wróbel jest gatunkiem osiadłym i mocno związanym z człowiekiem. Dlatego też nasz zmieniający się świat – termomodernizacje budynków, inny sposób użytkowania przestrzeni, zmiany w rolnictwie sprawiają, że długoterminowy, ogólny trend liczebności gatunku umiarkowanie spada. Nie zmienia to faktu, że nadal jest jednym z najliczniej występujących ptaków w Polsce, ale warto zwrócić uwagę na jego sytuację wcześniej, zanim jego liczebność będzie stanowić powód do wszczynania alarmu – wyjaśnia Ogólnopolskie Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Wrocławski spacer ornitologiczny rozpocznie się w sobotę (27 stycznia) o godzinie 9:00. Miejsce zbiórki to Las Sołtysowicki (wejście obok boiska).

Jak co roku policzymy ptaki na terenie Lasu Sołtysowickiego i okolicznych przestrzeni otwartych. Trasa będzie mieć trzy części. Podczas pierwszej będziemy poruszać się w obrębie Lasu Sołtysowickiego. Podczas drugiej przejdziemy wałami nad Widawą do Mostu Sołtysowickiego (w zależności od warunków będziemy szli nowymi lub starymi wałami). Trzecia część ma miejsce na polach przy osiedlu Pawłowice. Przewidywany czas trwania ok. 4-5 h, w zależności od pogody i liczby napotkanych ptaków – informują organizatorzy.

Potwierdzenie chęci udziału w wydarzeniu należy zgłosić mailowo: mariusz@maslosz.pl

Lista spacerów organizowanych w całej Polsce: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/

 

Foto: Pixabay