Znajdująca się na Zalesiu willa Doktora Kriebla jest jednym z najcenniejszych modernistycznych budynków w całym Wrocławiu. Posiadłość lekarza została wzniesiona w 1927 r. Nad projektem budynku pracował znany niemiecki architekt Adolf Rading.

Willa właściciela znanej apteki „Pod Murzynem” na Placu Solnym znajduje się na przy ul. Karola Lipińskiego 1, tuż obok parku Szczytnickiego. Wrocławski laryngolog dr Arnold Kriebel dobrze znał architekta Adolfa Radinga. Warto też dodać, że sama apteka również jest zaprojektowana w modernistycznym stylu i  swojego czasu uchodziła za najnowocześniejszy obiekt modernistyczny we Wrocławiu.

Lata 1935-1937 , Dom Maksa Leschnitzera w którym mieściła się apteka Pod Murzynem, z lewej strony kamienica nr 4

Architekt wcześniej projektował budynki wielorodzinne, domy w zabudowie szeregowej i budynki użyteczności publicznej. Jedynym zbudowanym do tej pory budynkiem wolno stojącym był własny dom architekta. Willa dla doktora miała być drugim projektem budynku jednorodzinnego. Co ciekawe, architekt zaprojektował też większość mebli, dzięki czemu budynek w okresie międzywojennym uchodził za najbardziej awangardowy przykład budownictwa mieszkalnego we Wrocławiu.

 

Willa doktora Kriebla została zaprojektowana w niemieckim stylu architektonicznym „Neues Bauen”, która we Wrocławiu wcześniej nie istniała. Na szczęście budynek przetrwał całą wojenną zawiruchę po czym w okresie PRL mieszkał w nim geolog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Józef Zwierzycki.

Projekt architekta zakładał aby dom otwierał się na ogród i słońce. Bryłę tworzy kilka połączonych ze sobą prostopadłościanów. Główne pomieszczenia znalazły się od południowej i wschodniej strony – gwarantowało to dobre nasłonecznienie wnętrza. Część narożników domu jest zaokrąglona, co łagodzi odbiór surowej bryły. Dom pokrywa płaski dach. Budynek został pokryty tynkiem w kolorze beżowym kontrastującym z bielą stolarki okiennej i drzwi. Znajdziecie ją przy ul. Lipińskiego 1.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Zbiory Fotopolska