Wzrostem przewyższa niejednego dorosłego, ale opiekunowie zgodnie oceniają, że jest drobna. Na razie pije mleko i nieśmiało rozgląda się w swoim boksie, ale gdy tylko słoneczna pogoda na to pozwoli, pokaże się na wybiegu. Jej imię będzie się zaczynało na literę N, jak jej mamy – Nali.

Mowa o małej żyrafie, która niespodziewanie przyszła na świat 3 kwietnia we wrocławskim zoo. Niespodziewanie, bo choć opiekunowie zauważyli, że Nala jest w ciąży, jej brzuch nie był aż tak pokaźny, a sutki nie były powiększone – sugerowało to, że do porodu jest jeszcze trochę czasu.

Tymczasem mała żyrafka pojawiła się na świecie 3 kwietnia i jak na żyrafę przystało, zaczęła chodzić na krótko po porodzie. Rozwija się prawidłowo, chętnie pije mleko i spogląda na mamę oraz opiekunów swoimi pięknymi, wielkimi, czarnymi oczami. Nie odstępuje mamy na krok. Jej tatą jest jedyny samiec we wrocławskim zoo – Rafiki.

Już wkrótce zwiedzający zostaną zaproszeni na spotkanie z żyrafą. Gdy tylko zrobi się cieplej, wyjdzie na wybieg, gdzie pozna m.in. zebry i strusie. Na razie jest za chłodno, a opiekunowie nie chcą ryzykować jej zdrowiem.

Niedługo maluch otrzyma również imię. Powinno pochodzić z języka suahili, zaczynać się na literę N jak imię matki, a także być krótkie i najlepiej nie występować w zbyt wielu innych ogrodach zoologicznych. Wstępny plan zakłada, że opiekunowie wybiorą kilka opcji, a spośród nich wrocławianie w drodze głosowania na Facebooku wybiorą jedno. W podobny sposób wybierane jest aktualnie imię dla nowego lwa.

Żyrafa jest najwyższym ssakiem lądowym na świecie. Całkowita wysokość ciała samca może wynosić aż 5,7 m, a masa ciała do 1930 kg. Nowonarodzone cielę żyrafy ma masę ciała od 50 do 55 kg. W Zoo Wrocław mieszkają żyrafy siatkowane uważane za podgatunek żyrafy Giraffa camelopardalis.

Więcej informacji o gatunku można znaleźć na stronie internetowej: https://zoo.wroclaw.pl/blog/2022/01/05/zyrafa-siatkowana/

 

Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław