Fundacja Art Transparent zaprasza na 21. edycję Przeglądu Sztuki SURVIVAL, która odbędzie się w dniach 23–27 czerwca 2023 r. Wystawa sztuki współczesnej, program Sceny społecznej oraz after party odbędą się w nieprezentowanych dotychczas szerszej publiczności przestrzeniach dawnej Zajezdni Popowice. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Hasłem tegorocznej edycji jest „ERZAC”. Słowo „erzac” (od niemieckiego „ersetzen – zastąpić) weszło do użycia w trakcie I wojny światowej. To namiastka jakiejś rzeczy lub czynności, podróbka czegoś, co jest bardzo pożądane – zwykle gorszej jakości, ale mająca cechy wspólne z oryginałem. Erzacem było dosłownie wszystko: od produktów spożywczych po zastępczą pracę kobiet w miejsce mężczyzn powołanych na front. Erzac miał też ogromne znaczenie w uspokajaniu nastrojów społecznych i umiejętnie go wykorzystywano – można było na przykład wypuścić napój podobny do kawy albo stworzyć podróbkę wolnych mediów. Czasy rządów autorytarnych pokazały, że erzacem można skutecznie „zamydlić oczy” nawet na wielką narodową skalę.

 

Erzac był i wciąż jest manifestacją klasowych podziałów, a przejście od „podróby” do oryginału – jednym z najwyraźniejszych symboli ekonomicznego awansu. Jednak w perspektywie globalnej gospodarki, która nierzadko w tym samym miejscu lokuje zarówno produkcję oryginałów, jak i ich podróbek, samo pytanie o rolę imitacji okazuje się często dotyczyć kwestii niematerialnych. Grupy uprzywilejowane, a więc te, które posiadły moc naznaczania i sankcjonowania tego, co autentyczne, w wyścigu o zasoby i supremację nie cofną się nawet przed skokiem w nieznane. Dowodem na to jest dokonująca się na naszych oczach rewolucja AI (u swych początków będącej zresztą imitacją ludzkiej inteligencji), która – co niewykluczone – będzie początkiem końca zarówno znanej nam ekonomii, jak i dotychczasowej organizacji społecznej.

Prace artystyczne nawiązujące do hasła tegorocznego przeglądu będzie można podziwiać od 23 do 27 czerwca na terenie Zajezdni Popowice. Co ciekawe, jest to największy zabytkowy kompleks budynków na Przedmieściu Mikołajskim, który przetrwał oblężenie Wrocławia.

GALERIA:

1/16

21. Przegląd Sztuki SURVIVAL | ERZAC

Kiedy: 23-27 czerwca
Gdzie: Zajezdnia Popowice, ul. Legnicka 65A

Zespół kuratorski: Michał Bieniek, Daniel Brożek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Ewa Pluta

Osoby artystyczne: Elena Berezina, Paweł Błęcki, Paweł Czekański, Uladzimir Hramovich, Jakub Jakubowicz, Gvantsa Jishkariani, Paweł Kasprzak, Jakub Kosecki, Adam Kozicki, Alicja Kubicka, Paweł Kulczyński, Zlata Lebedz, Kasper Lecnim, Mac Lewandowski, Katarzyna Malejka, Maja Miro, Jan Mioduszewski, Martyna Modzelewska, Michał Myszkowski, Małgorzata Mycek, Aleksandra Nowysz, Zofia Pałucha, Lesia Pczołka, Mateusz Piestrak, Piotr Popek, Saszko Protah, Aleksandra Przybysz, Irmina Rusicka, John Ryaner, Marta Stysiak, Szymon Szewczyk, Karolina Szymanowska, Viktoriia Tofan, Weronika Trojańska, Agata Zemla oraz Muzeum w podziemiu

Wydarzenie na Facebooku: fb.com/events/251126660716171

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu