Finał tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę (28 stycznia), ale aukcje internetowe wystartowały już jakiś czas temu. Znane osoby, instytucje i przedsiębiorcy wspierają fundację poprzez oferowanie przeróżnych przedmiotów, usług, a także spotkań. Sprawdziliśmy co pojawiło się w 2024 roku na wrocławskich licytacjach.

32. Finał WOŚP

Cel 32. Finału WOŚP jest następujący: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zbiórka dedykowana będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Fundacja planuje kupić urządzenia dla:

 • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne,
 • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry,
 • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy,
 • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc.

Najciekawsze wrocławskie aukcje

Wśród tegorocznych aukcji internetowych pojawiło się sporo wrocławskich ofert. Najciekawsze z nich można znaleźć poniżej.

 • Szpada Szermierza – najczęściej kradziona broń biała w Polsce

Szpada przekazana na aukcję pochodzi z kolekcji prezentów otrzymanych przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to obiekt unikatowy, ponieważ większość z wcześniej zamontowanych egzemplarzy została z ręki Szermierza skradziona. Jest także jedyną na rynku legalną szpadą Szermierza – nie została wyrwana z zabytkowej rzeźby i można ją spokojnie wylicytować.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/szpada-szermierza-najczesciej-kradziona-bron-biala-w-polsce-15048797965

 • Aktywny dzień z Prezydentem Wrocławia

Rowerowa wycieczka po Wrocławiu wraz z Prezydentem, który wcieli się w rolę przewodnika i poopowiada zwycięzcom o Wrocławiu, inwestycjach, ciekawych miejscach „must see” we Wrocławiu.

Trasa objazdowa (do ustalenia) zawierająca punkty:

 • rejs motorówką po Odrze,
 • wizyta na wieży Starego Ratusza,
 • dzień zakończony kolacją w Restauracji Tarasowa i zwiedzaniem Hali Stulecia i Pergoli.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/aktywny-dzien-z-prezydentem-wroclawia-14920019749

 • Dzień z piłkarskim Śląskiem Wrocław – liderem Ekstraklasy

Zwycięzca licytacji weźmie udział w treningu pierwszego zespołu, pozna tajniki pracy trenera Jacka Magiery, wejdzie do szatni zawodników, zwiedzi od kuchni stadion lidera ekstraklasy, otrzyma zaproszenie na mecz rundy wiosennej, a także zje lunch w towarzystwie prezesa Klubu.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/dzien-z-pilkarskim-slaskiem-wroclaw-liderem-ekstraklasy-14966973169

 • Przejazd unikalnym zabytkowym autobusem „Fredruś”

Jest to tak zwany autobus-ogórek, dokładniej Jelcz 272 MEX, typ pojazdu będący do większości ludzi kwintesencją zabytkowego autobusu. „Fredruś” jest jednak o tyle ciekawy, że nie ma dachu. Jest to bowiem autobus-kabriolet. Ten turystyczny pojazd od połowy lat 70. XX wieku uświetniał większość wydarzeń we Wrocławiu. Fredruś uczestniczył też w wielu wydarzeniach politycznych w latach 80. XX w. i w okresie transformacji ustrojowej. Ma więc wartość nie tylko jako zabytek techniki, ale też jako niemy świadek wydarzeń historycznych. Niestety w 2009 roku przestał pojawiać się na mieście i od tego czasu tułał się po różnych zajezdniach, niszczał i czekał na lepsze czasy. Nastały one latem 2020 roku, kiedy rozpoczął się jego kompleksowy remont. Od końca 2021 roku znów pojawia się na ulicach Wrocławia.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/przejazd-unikalnym-zabytkowym-autobusem-fredrus-wroclaw-15050406101

 • Numer startowy na Nocny Półmaraton od Prezydenta Wrocławia

Po raz kolejny Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazuje na aukcję charytatywną numer startowy jednego z największych biegów ulicznych w Polsce – Nocnego Wrocław Półmaratonu. Tym razem, z okazji 10. jubileuszowej edycji będzie to numer 10. Bieg odbędzie się 15 czerwca 2024 roku.

Zwycięzca licytacji otrzyma nie tylko unikalny numer 10. jubileuszowej edycji półmaratonu wraz najbogatszym pakietem startowym, ale będzie miał również okazję, by wraz Prezydentem Wrocławia, dokonać otwarcia biegu podczas oficjalnej ceremonii.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/numer-startowy-na-nocny-polmaraton-od-prezydenta-wroclawia-14956190288

 • Wizyta w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Zwycięzca aukcji będzie miał możliwość zapoznania się z pracą załóg HEMS (ang. śmigłowcowa służba ratownictwa medycznego). Wstęp do bazy uzależniony jest od zgody Portu Lotniczego (formalności zostaną wypełnione przez Sztab).

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/wizyta-w-bazie-lotniczego-pogotowia-ratunkowego-14877081026

 • Zwiedzanie Zajezdni Popowice, przejażdżka zabytkowym autobusem KSTM Wrocław

Zwiedzanie dawnej zajezdni tramwajowej nr V przy ulicy Legnickiej 65 we Wrocławiu dla zwycięzcy i 4 osób oraz godzinna przejażdżka dla zwycięzcy i jego gości wybranym zabytkowym autobusem na zaproponowanej trasie.

Do wyboru są następujące pojazdy:

 • Jelcz 043 „ogórek” z 1986 r.
 • Jelcz 080 z 1980 r.
 • Jelcz M11 z 1990 r.
 • Jelcz M121 z 1996 r.
 • Ikarus 280.17 z 1990 r.
 • Ikarus 280.70E z 1995 r.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/zwiedzanie-zajezdni-popowice-przejazdzka-zabytkowym-autobusem-kstm-wroclaw-15030782790

 • Noc Saunowa dla dwojga – Aquapark Wrocław

Spędź wieczór tylko we dwoje w Saunarium Aquapark Wrocław. Przygotowaliśmy dla Was całe Saunarium. Przeżyj niezapomniany wieczór: ceremonie saunowe, masaż w strefie relaksu oraz niepowtarzalny klimat. Nasi Saunamistrzowie poprowadzą dla Was niezapomnianą ceremonię oraz zabieg peelingujący w łaźni parowej. Nasze Saunarium to istna oaza spokoju, miejsce wyciszenia i relaksu. Wśród 14 różnych saun, znajdują się tradycyjne łaźnie, pochodzące wprost z północy Europy, jak i nowoczesne, wykorzystujące podczerwień. W czasie Nocy Saunowej przygotujemy dla Was poczęstunek, towarzyszyć będą Wam nasi saunmistrzowie, którzy będą mogli opowiedzieć o „saunakulturze” – zachęca wrocławski Aquapark.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/aquapark-wroclaw-licytacja-15021534238

 • Tajemnice MPK Wrocław – poznaj zajezdnie „od kuchni”

Unikalna wycieczka dla grupy do 10 osób po trzech wrocławskich zajezdniach w towarzystwie prezesów MPK Witolda Woźnego i Przemysława Nowickiego. Wycieczka obejmuje zwiedzanie zajezdni tramwajowej „Ołbin”, w tym m.in. miejsc, gdzie „nocują” dźwigi czy znajdujący się w niej tabor. W zajezdni tramwajowej „Borek” uczestnikom zaprezentowane zostaną  m.in. najnowsze modele tramwajów i będą oni mieli okazję wcielić się w rolę motorniczego prowadząc tramwaj na symulatorze LANDER. Wizyta na zajezdni autobusowej „Obornicka” to podróż śladami kierowcy, od przejażdżki po zajezdni przez halę pozjazdową, stacje paliw i myjnie po zwiedzanie dyspozytorni i prezentację autobusów elektrycznych i ich zaplecza technicznego.

Oprócz zwiedzania zajezdni uczestnicy wezmą udział w wyjątkowej przejażdżce kultowym „Ogórkiem”. Zwycięzcy licytacji zostaną odebrani i odwiezieni po zwiedzaniu do jednej wybranej lokalizacji we Wrocławiu.

Po pełnej wrażeń i choć bardzo ciekawej, to z pewnością wyczerpującej wycieczce na zwycięzców znajdzie się czas na spokojną rozmowę przy poczęstunku wraz z Prezesem Witoldem Woźnym oraz Wiceprezesem Przemysławem Nowickim. Ponadto każdy otrzyma pamiątkowe gadżety MPK Wrocław.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/tajemnice-mpk-wroclaw-poznaj-zajezdnie-od-kuchni-15016430945

 

Foto: mat. aukcje WOŚP