Akcja utrwalania pamięci o wybitnych, zasłużonych dla Wrocławia osobistości, prowadzona przez miejskiego przewoźnika rozpoczęła się w 2022 roku i cały czas trwa. Jerzy Grotowski to pierwszy w tym roku, ale jednocześnie jedenasty już patron pojazdu. Uroczystość nadania imienia odbyła się we wtorek (20 lutego).

Do grona patronów dołączył Jerzy Grotowski – reżyser teatralny, założyciel Teatru Laboratorium, jeden z największych reformatorów teatru XX wieku. Jego działalność ukierunkowana była głównie na poszukiwanie nowych form aktorstwa oraz głębsze zrozumienie istoty teatru.

– W MPK zawsze dążymy do tego, by patronami naszych pojazdów były osoby wyjątkowe, łączące mieszkańców Wrocławia  a kultura łączy nas bodaj najpiękniej  – tłumaczył podczas uroczystości prezes MPK, Witold Woźny. – Wkład Jerzego Grotowskiego w rozwój teatru XX w. jest nieoceniony, a jego prace nadal ciekawią, inspirują, skłaniają do przemyśleń.

3327 – numer boczny pojazdu im. Jerzego Grotowskiego nie jest przypadkowy. To właśnie pod adresem Rynek-Ratusz 27, w Przejściu Żelaźniczym na wrocławskim rynku znajduje się sala Teatru Laboratorium oraz historyczna siedziba Teatru, w którym przez lata działał Grotowski wraz ze swoim zespołem.

Do tej pory patronami Moderusów Gamma zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska, Konstanty Pociejkowicz, Jan Nowak-Jeziorański, Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński, a 20 lutego dołączył do nich Jerzy Grotowski.

 

Foto: mat. MPK Wrocław