W środę (21 czerwca) miało miejsce oficjalne odsłonięcie fontanny Szermierz po zakończeniu remontu. Na placu Uniwersyteckim odbyły się wykłady, pojedynki szermiercze, a także koncert Orkiestry Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Szermierz odzyskał również szpadę, którą cieszył zaledwie jeden dzień, ponieważ już w nocy jego atrybut został skradziony.

Jak informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, szpada nie ma żadnej wartości materialnej – to tylko replika, której zadaniem jest ochrona rzeźby, więc łamie się przy próbie kradzieży. Oryginalna szpada, ze względów bezpieczeństwa, przechowywana jest na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego.

To jednak nie zniechęciło złodzieja, który pokusił się o kradzież szpady w nocy ze środy na czwartek (21/22 czerwca). Dzięki zainstalowanemu w okolicy monitoringowi sprawca został ujęty przez Straż Miejską tuż po zdarzeniu.

Złożymy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i będziemy dochodzić kosztów naprawy pomnika. Pozostałe działania leżą w gestii Policji. Szpadę uzupełnimy. Wracamy do normalności – informuje ZDiUM.

 

Foto: mat. ZDiUM we Wrocławiu