W zeszły wtorek 11 maja, firma Fortum, która odpowiada za dostarczanie ciepła do mieszkań wrocławian, poinformowała o podpisaniu Porozumienia z przedstawicielami Gmin Wrocław i Wisznia Mała w sprawie projektu budowy elektrociepłowni, pozwalającej na odzyskiwanie energii z odpadów, których nie można poddać dalszemu odzyskowi.

Jak informuje Fortum, firma rozważa budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nie nadających się do ponownego wykorzystania, wytwarzanych przez mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem,  na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Byłaby odizolowana od zabudowy mieszkaniowej z każdej strony – drogami krajowymi S8 i 98 oraz linią kolejową. Obiekt umożliwiłby produkcję ekologicznej energii cieplnej dla około 35 tys. mieszkańców oraz energii elektrycznej dla około 160 tys. mieszkańców.

 Jesteśmy przekonani, że aglomeracja wrocławska jako dynamicznie rozwijający się region potrzebuje nowych, ekologicznych źródeł energii oraz efektywnego systemu zagospodarowania odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie elektrociepłownia, wykorzystująca paliwo alternatywne na bazie odpadów pozostałych po sortowaniu. Zamiast trafiać na wysypiska, odpady mogą służyć do produkcji użytecznej energii. Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych – mówił Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Pomysł budowy elektrociepłowni nie spodobał się jednak mieszkańcom terenów zlokalizowanych w pobliżu miejsca, gdzie miałaby powstać inwestycja. Z ich inicjatywy powstała petycja dotycząca sprzeciwu wobec budowy spalarni śmieci przy węźle Psie Pole – na granicy Gmin Wrocław, Długołęka oraz Wisznia Mała, skierowana do Prezydenta Wrocławia.

Autorzy petycji piszą w dokumencie o zaniepokojeniu mieszkańców, związanym z elektrociepłownią:

„Mając na uwadze troskę o dobra wspólne, atrakcyjność mieszkaniową i turystyczną miasta oraz okolicy, zdrowie jak i czyste środowisko, zdecydowanie sprzeciwiamy się koncepcji budowy spalarni śmieci w proponowanej lokalizacji – przy wjeździe do miasta u zbiegu dróg S8 i DK98, w sąsiedztwie od lat istniejących osiedli mieszkaniowych Wrocławia i gminy Długołęka, które doceniane są przez obecnych mieszkańców jak i planowane przez obydwie gminy do dalszego rozwoju w tym kierunku.

Pragniemy zauważyć, że już na chwilę obecną mierzymy się ze wzmożonym ruchem pojazdów, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, a dopuszczenie do realizacji planowanej inwestycji spotęguje tylko dalsze problemy. Nie chcemy pogorszenia się jakości naszych osiedli, które od lat się rozwijały w harmonii z otoczeniem, a teraz w ich sąsiedztwie planuje się wprowadzenie inwestycji uciążliwej pod wieloma względami i potencjalnie niebezpiecznej dla cennego w tym rejonie środowiska przyrodniczego jak i dla mieszkańców. Należy podkreślić, że w zakresie funkcji, formy czy skali przedsięwzięcia będzie to całkowicie obcy element w tym rejonie, budzący obawy społeczne.”

Lokalizacja planowanej inwestycji

Całość dokumentu, pod którym podpisało się już prawie dwa tysiące osób, jest dostępna online TUTAJ

W odpowiedzi na działania mieszkańców, Fortum poinformowało dziś o wielomiesięcznym etapie analiz i konsultacji, które będą odbywać się w ciągu najbliższych tygodni. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się pierwsze spotkania otwarte dla mieszkańców. Ze względu na sytuację epidemiczną odbywały się w formule online. W najbliższych tygodniach Fortum planuje kolejne spotkania z myślą o różnych grupach mieszkańców. Narzędzi i form zasięgania opinii będzie więcej. W planach jest m.in. funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych na terenie gmin Długołęka, Wisznia Mała oraz Wrocławia. Firma zapowiada również organizację wyjazdów studyjnych oraz zaproszenie przedstawicieli samorządów, mieszkańców do dyskusji w ramach Rady Społecznej.

– Dostrzegamy duże zainteresowanie projektem i sporo emocji. Jednocześnie podkreślam, że decyzja o budowie nie zapadła. Przed nami wiele miesięcy analiz pod kątem formalno-prawnym czy środowiskowym, zasięgania opinii wielu instytucji choćby w procedurze dotyczącej uwarunkowań środowiskowych. Chcemy aby ten okres był również czasem informowania i rzeczowego dialogu, do którego zapraszam. Deklaruję przy tym pełną transparentność i wpływ na ostateczny kształt projektu. W ostatnich dniach udostępniliśmy na naszej stronie internetowej raport oddziaływania środowiskowego  dotyczący projektu – zapewnia dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum. Piotr Górnik.

 

Źródło: mat. prasowe