We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie siedmiu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Pchli Targ na Ptasiej

Lubisz szperać wśród stosów książek, oglądać talerze i wazoniki w stylu retro, szukać niebanalnych przedmiotów z duszą? A może masz do sprzedania coś, co mogłoby się stać skarbem dla innych? W każdą drugą sobotę miesiąca zaglądaj na Pchli targ na Ptasiej! – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Targowisko przy ul. Ptasiej
Kiedy: sobota (14 października), godz. 8:00-13:00

2.) Szczepińskie Święto Dyni

 Sąsiedzkie wydarzenie z dynią i jesienią w tle. W programie:

  • animacje i zabawy dla dzieci,
  • warsztaty rodzinne,
  • konkurs z nagrodami – na najlepsze ciasto dyniowe i najładniej wydrążoną dynie,
  • wata cukrowa dla każdego dziecka,
  • degustacja zupy dyniowej.

Gdzie: Skwer św. Damiana de Veustera
Kiedy: sobota (14 października), godz. 11:00-16:00

3.) Błotko – wystawa dzieci o błocie, przyrodzie i wyobraźni

Wystawa Błotko jest opowieścią dzieci o glinie i przyrodzie, której ta materia jest częścią. Resztę może oddać tylko wyobraźnia czerpiąca z doświadczeń przyrody. A to jest już w rękach, głowach i interpretacjach odbiorców. Nie chcemy tłumaczyć świata, raczej go doświadczać i szukać własnych wyobrażeń – piszą organizatorzy.

Gdzie: SIC! BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9
Kiedy: 22.09-29.10

4.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

13 października 2023 (piątek)
godz. 20:00
Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

14 października 2023 (sobota)
godz. 20:00
Dzień dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (13-14 października)

5.) Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody – WTWK Partynice

W hali WTWK Partynice rozegrane zostaną międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody – CSI2* Wrocław. Podczas trzech dni zawodów będzie można oglądać blisko 200 par z czterech krajów: Estonii, Litwy, Niemiec i Polski. Rozegranych zostanie 18 konkursów w skokach przez przeszkody. Najważniejsze punkty programu to sobotni konkurs Dużej Rundy – Speed Masters (godzina 15.00), oraz niedzielne Grand Prix (godzina 14.00).

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny TUTAJ.

Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: piątek-niedziela (13-15 października)

6.) Noc Księgarń

Noc Księgarń to blisko 200 wydarzeń dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku, organizowanych w 170 księgarniach na terenie ponad 60 miast.  Co roku festiwal zaskakuje propozycjami nietypowych inicjatyw, które mają budować i wzmacniać społeczność moli książkowych. Noc Księgarń to także kilkadziesiąt spotkań z autorami i autorkami. Tegoroczne wydarzenie promuje literaturę europejską.

Szczegółowy program oraz listę wrocławskich księgarń biorących udział w akcji można znaleźć na stronie internetowej: https://nocksiegarn.pl/

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek (13 października)

7.) Plastikowa Rzeczywistość – wystawa rysunku

„Plastikowa rzeczywistość” to projekt realizowany w ramach programu Stypendiów Artystycznych Prezydenta Miasta Wrocławia. Mówi o tym, jakim problemem dla współczesnego świata są tworzywa sztuczne. Celem wystawy jest skłonienie odbiorców do refleksji nad konsekwencjami nadużywania plastiku i poprawa ich świadomości ekologicznej.

W ramach stypendium powstał cykl 32 prac wykonanych ołówkiem na papierze. Motywem przewodnim wystawy jest portret, natomiast medium – rysunek. Od zawsze był on dla artystki (Katarzyny Tomaszewskiej) podstawową formą wypowiedzi artystycznej, pełnowartościowym medium, sposobem notacji i dokumentacji, jak również metodą stawiania pytań i określania problemów. Prezentowane portrety ukazują relacje człowieka z przemijającym światem.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (13 października) o godzinie 18:00 w Auli Ossolineum.

Gdzie: Ossolineum, ul. Szewska 37
Kiedy: 14-25 października / wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 11:00-17:00

 

Foto: mat. Biuro Prasowe UM Wrocławia