We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie dwunastu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Vertigo Summer Jazz Festival

Vertigo Summer Jazz Festival to inicjatywa Vertigo Jazz Club & Restaurant mająca na celu promocję jazzu oraz stolicy Dolnego Śląska jako przestrzeni koncertowej. To również świetna okazja do spotkania z jazzem w najróżniejszych lokalizacjach – muzyka pojawi się na miejskich plażach, dachach, w środkach komunikacji, a także w hotelach i parkach.

  • sobota (8 lipca), godz. 20:00 – Szymon Chudy – Scandinavian Jazz Project – Przystanek Rondo
  • niedziela (9 lipca), godz. 14:00 – Swingowa Daliowa by Ola Turoń Band – Wyspa Daliowa

Więcej o Festivalu można przeczytać tutaj: https://miejscawewroclawiu.pl/koncerty-w-parkach-na-dachach-i-plazach-zbliza-sie-szosta-edycja-vertigo-summer-jazz-festival/

2.) Delicje Regionów – Festiwal Kulinarny

Delicjami żyć będzie całe miasto! Festiwalem Delicje Regionów połączymy różne środowiska, którym bliskie są kulinarne lokalności. Będzie sporo gotowania na żywo, degustowania, smakowania, inspirujących rozmówi i cudownej energetycznej muzyki. Na scenie zobaczymy w akcji między innymi Julkę Cymbaluk, zwyciężczynią 2. edycji MasterChef Junior oraz Kubę Tomaszczyka, zwycięzcę tegorocznej edycji MasterChef dla dorosłych. Podczas festiwalu, poznamy laureatów konkursu „Delicje 2023”, a w sobotę 8 lipca nastąpi oficjalne wręczenie nagród! Powstanie również strefa warsztatowo-edukacyjna, w której czekać będą na Was liczne atrakcje – piszą organizatorzy.

Harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj: https://www.facebook.com/events/1293874491214828

Gdzie: Rynek Wrocław
Kiedy:
– piątek (7 lipca), godz. 15:00-21:00
– sobota (8 lipca), godz. 12:00-22:00
– niedziela (9 lipca), godz. 12:00-20:00

3.) Lato na Pergoli

Zapraszamy na wakacyjny relaks w najpiękniejszy zakątek Wrocławia. Wraca Lato na Pergoli, czyli cykl bezpłatnych letnich wydarzeń w kompleksie Hali Stulecia. Zapowiada się pełen relaks – pokazy fontanny, muzyka na żywo, silent disco, duuużo sportu, fitness, joga, zumba, kino plenerowe i planszówki – piszą organizatorzy.

Sobota (8 lipca)
10:00 – 11:00 | Fat burning
11:00 – 12:00 | Zdrowy kręgosłup z CityFit
13:00 | Zwiedzanie Hali Stulecia z przewodnikiem
13:00 – 17:00 | Sportowa sobota z Trenerem Osiedlowym
14:00 – 19:00 | Rodzinne granie z Awarią Prądu
19:00 – 00:00 | Nocne granie z Awarią Prądu*
21:45 | pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej | Cztery Żywioły

Niedziela (9 lipca)
17:00 | Zumba z CityFit

Gdzie: Pergola
Kiedy: sobota-niedziela (8-9 lipca)

4.) Potańcówka Wrocławska w rytmie latino

W wakacje wejdziemy w rytmie gorących tańców latino! To temat najbliższej Potańcówki Wrocławskiej na pl. Wolności. Na potańcówkę zapraszamy nie tylko miłośników salsy, bachaty, tanga czy rumby, ale wszystkich, którzy chcieliby poczuć się jak na plaży pod palmami i pobawić w najlepszym towarzystwie. Przybywajcie wrocławianki i wrocławianie, goście a także wszyscy, którzy turystycznie odwiedzacie nasze miasto. Znakomity klimat dobrej zabawy to nasz znak rozpoznawczy – piszą organizatorzy.

Co więcej, bar wodny MPWiK Wrocław zapewni bezpłatną kranówkę, a strefa gastro będzie serwować swoje specjały. Strefa chilloutu pomoże zregenerować siły po latynoskich wygibasach.

Gdzie: plac Wolności
Kiedy: sobota (8 lipca), godz. 18:00-23:00

5.) Kino letnie we Wrocław Fashion Outlet

W ramach rozgrzewki przed festiwalem mBank Nowe Horyzonty centrum Wrocław Fashion Outlet zaprasza na bezpłatne pokazy filmowe, którym towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: muzyka na żywo, konkursy z nagrodami i foodtrucki.

W ramach drugiego z seansów, zaplanowanego na sobotę (8 lipca), widzowie będą mogli obejrzeć Palm Springs, reż. Max Barbakow. Wydarzenie rozpocznie się jednak nieco wcześniej, o 20:00, od koncertu jazzowego zespołu CSW trio z muzyką inspirowaną kinowymi dziełami.

Gdzie: Wrocław Fashion Outlet, ul. Graniczna 2
Kiedy: sobota (8 lipca), start o godz. 19:30

6.) Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa – Non Sola Scripta

Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Łączy wykonania klasycznych organowych kompozycji z improwizacją, także w wykonaniu wirtuozów innych niż organy instrumentów. Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Niedziela (9 lipca), godz. 19:00

  • Anna Przybysz – organy
  • Aleksandra Rupocińska – klawesyn

Gdzie: Kościół Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim
Kiedy: niedziela (9 lipca), godz. 19:00

7.) W letnim kinie na Szczepinie

Serce Szczepina i Wrocławska Fundacja Filmowa zapraszają na V edycję kina plenerowego pod nazwą „W letnim kinie na Szczepinie”. Tak jak co roku przy górce na Sercu Szczepina ustawimy ekran i zaprosimy Was do wspólnego spędzenia dwóch, letnich wieczorów w kinie pod gwiazdami. Pierwszy dzień to zawsze polskie kino, drugi to kino europejskie – zabawne i lekkie, w sam raz na wakacyjne kino! – zachęcają organizatorzy.

Sobota (8 lipca)

  • godz. 20:30 – spotkanie i rozmowa z Konradem Aksinowiczem, reżyserem filmu „Powrót do tamtych dni”
  • godz. 21:15 – Film „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz, Polska 2021, 104 min

Niedziela (9 lipca)

  • godz. 21.15 – Film „Dzikie historie”, reż. Damian Szifron, Argentyna/Hiszpania 2014, 122 min

Gdzie: Skwer św. o. Damiana De Veuster
Kiedy: sobota-niedziela (8-9 lipca), godz. 14:00-21:00

8.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

7 lipca 2023 (piątek)
godz. 21:45 Dzień dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min

8 lipca 2023 (sobota)
godz. 21:45 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (7-8 lipca)

9.) Niedziela w Parku Śniadaniowym – Park Andersa

Zapraszamy na kolejny sezon z niedzielnymi śniadaniami w Parku Andersa! To czas słonecznych poranków, towarzyskich spotkań przy pysznych śniadaniach na trawie z kieliszkiem Prosecco… Jeżeli chcecie pięknie i smacznie rozpocząć niedzielę, nie zastanawiajcie się dłużej – odwiedźcie nas! Oprócz wystawców z różnorodną ofertą śniadaniową i lunchową, możecie liczyć na rozmaite animacje dla dzieci i dorosłych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno pod względem jedzenia jak i aktywności – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Park Andersa (tuż obok ForestBaru przy ul. Kamiennej 7)
Kiedy: niedziela 9 lipca, godz. 9:00-16:00

10.) Targi rękodzieła ARTiSHOP na Placu Solnym

Na targach pojawi się rękodzieło rzemieślniczek z Ukrainy i Polski:
– biżuteria ze srebra, miedzi, kamieni, drewna, koralików, z haftem i malowaniem – dodatki i ubrania z symboliką ukraińską,
– zabawki i pamiątki,
– makramy i dekoracje do domu,
– świece i mydło,
– ceramika, obrazy i wiele innych.

Gdzie: Plac Solny
Kiedy: sobota-niedziela (8-9 lipca), godz. 12:00-20:00

11.) Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia

Tęsknisz za kinem pod chmurką podczas letnich wieczorów? Dobrze trafiłeś – już w lipcu rusza Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia! Podczas tegorocznych wakacji Centrum Historii Zajezdnia zadba o wszystkich stęsknionych za rozrywką na świeżym powietrzu, ale także fanów kinematografii oraz miłośników regionalizmu – piszą organizatorzy.

Na każdy seans przewidziane jest ok. 150 miejsc: 40 leżaków udostępnianych przez Centrum Historii Zajezdnia oraz miejsca przeznaczone na prywatne krzesełka, leżaki, poduszki czy koce.

PIątek (7 lipca), godz. 21:30 – W trójkącie, reż. Ruben Ostlund, 2022 rok

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek (7 lipca), godz. 21:30

12.) Kino Plenerowe na Nocnym Targu

Co niedzielę od godziny 21:00 będziecie mogli wpaść do Nas na seans filmowy w plenerze! Niedzielny relaks na leżakach z orzeźwiającymi drinkami, piwkamii i pysznym jedzonkiem! Brzmi cudownie! Mamy do wypożyczenia również planszówki, które umilą Wam jeszcze bardziej leniwe niedziele na Nocnym Targu – piszą organizatorzy.

Niedziela (9 lipca), godz. 21:00 – LICORICE PIZZA

Gdzie: Nocny Targ Tęczowa, ul. Tęczowa 65
Kiedy: niedziela (9 lipca), godz. 21:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu