We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie sześciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Jarmark Bożonarodzeniowy

Świąteczna impreza ponownie zawitała do Wrocławia, by umilić czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym miasto. Każdy miłośnik grzanego wina czy oscypków z grilla znów może degustować wybrane smakołyki, a przy okazji podziwiać panoramę Jarmarku z tarasu widokowego trzypoziomowego bajkowego domku na placu Solnym. Na najmłodszych czeka natomiast Bajkowy Lasek.

Tradycyjnie pojawiły się także świąteczne słodkości, takie jak owoce w czekoladzie, owoce suszone, bakalie, chałwa, gofry, kołacze węgierskie, świąteczne praliny i pierniki. Jest również coś dla fanów wytrawnych dań, a mianowicie: placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem czy serki góralskie.

Gdzie: Rynek/plac Solny
Kiedy: 18.11.2022-31.12.2023

2.) Dolnośląski Targ Rolny – przygotowanie do zimy

26 listopada, już w zimowej aurze, spotykamy się na Dolnośląskim Targu Rolnym. Nowi Wystawcy, nowe, zimowe przysmaki, wspaniałe rękodzieło. Mnóstwo pomysłów na świąteczne prezenty. Do zobaczenia w sobotę – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 26 listopada, godz. 9:00-13:00

3.) Bezpłatny koncert na słynnych organach Englera

W najbliższy piątek odbędzie się kolejny, wyjątkowy koncert na odbudowanych organach Englera, które po 46 latach, na początku tego roku rozbrzmiały ponownie. Tym razem zagra na nich wrocławianin, Maciej Lewandowicz. Wstęp na recital jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki.

Program koncertu:

  • Maciej Lewandowicz – organy, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu,
  • Johann Sebastian Bach (1685–1750), Fantazja i fuga g-moll, BWV 542,
  • Dietrich Buxtehude (1637–1707), Ciaccona in e, BuxWV 160, Praeludium in g, BuxWV 148,
  • Johann Sebastian Bach (1685–1750), Allein Gott in der Höh sei Ehr, BWV 676,
  • Dietrich Buxtehude (1637–1707), Gelobet seist du, Jesu Christ, BuxWV 188,
  • Hieronymus Praetorius (1560–1629), Magnificat Primi Toni.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety, ul. Świętej Elżbiety 1/2
Kiedy: piątek 25 listopada, godz. 19:00

4.) Wystawa malarstwa: Henryk Waniek – Kwadratura koła

Od 25 listopada przestrzenie wrocławskiej Galerii Miejskiej wypełnią się metafizycznym malarstwem Henryka Wańka. W ramach swojej indywidualnej wystawy śląski artysta zaprezentuje nie tylko realizowane w latach 2018-2022 prace z cyklu „Kwadratura koła”, ale również starsze, silnie osadzone w aurze mistycyzmu dzieła.

Wernisaż: 24.11.2022 (czwartek), godz. 18:00

Gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28
Kiedy: 25.11-22.12.2022

5.) Targi handmade Artishop

W programie:
– kiermasz małych, lokalnych ukraińskich i polskich marek hand-made, które tworzą swoje produkty w niewielkich nakładach i z wysokiej jakości materiałów,
– wymiana odzieży i biżuterii,
– muzyka na żywo: Fiver, Yevhenia Zhukovycka, Lenivenko/Gloshkin.

W ramach festiwalu zostaną zebrane pieniądze dla charkowskich wolontariuszy, którzy m. in. przewożą żywność i lekarstwa mieszkańcom Charkowa.

Artishop odbywa się w Ukrainie od 2010 roku i jest jednym z najbardziej znanych i największych festiwali w kraju. Ale dziś, kiedy w Ukrainie trwa wojna, festiwal znalazł schronienie w przyjaznej Polsce – piszą organizatorzy.

Gdzie: Barbara, ul. Świdnicka 8B
Kiedy: niedziela 27 listopada, godz. 12:00-20:00

6.) Współczesna muzyka sakralna – koncert

Szukając zbliżenia się do absolutu w czasach nam współczesnych, mimo wszechogarniającej pogoni za „mieć”, gdy na piedestale tak często stawiane jest skupienie się tylko na sobie, kompozytorzy wciąż piszą nowe utwory o charakterze religijnym. Swoje największe inspiracje znaleźli w duchowości i wierze znamienici twórcy, znani na całym świecie, jak K. Penderecki, H. M. Górecki, W. Kilar, J. Świder,  R. Twardowski, P. Łukaszewski, H. Botor, jak i rozliczni mniej znani autorzy. Na program drugiego listopadowego koncertu Cantores Minores Wratislavienses złożą się sakralne hymny, pieśni i psalmy polskich kompozytorów tworzących na przełomie XX i XXI wieku, zarówno w kręgu kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Wrocławscy Kameraliści zapraszają na niematerialną muzyczną ucztę, która pozwoli oderwać się od rzeczywistości dnia codziennego – piszą organizatorzy.

Gdzie: Kościół św. Antoniego z Padwy, ul. św. Antoniego 30
Kiedy: niedziela 27 listopada, godz. 19:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu