Biurowiec Cuprum został zburzony w 2015 roku. W miejscu budynku miał powstać kompleks biurowo-usługowy Cuprum Square, jednak nigdy do tego nie doszło. Ostatecznie w marcu bieżącego roku KGHM sprzedał działkę firmie Skanska.

Budynek Cuprum powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku jako siedziba Zakładów Badawczych i Projektowych Cuprum. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1967 roku. W latach 90. biurowiec zarabiał na siebie dzięki wynajmowaniu powierzchni biurowych przedsiębiorstwom z różnych branż, a na jednej z jego ścian wisiała także największa reklama w Polsce.

Mimo ciągłych modernizacji biurowca, jego stan techniczny pozostawiał cały czas wiele do życzenia. Wśród jego największych wad można wymienić m. in. brak pełnej klimatyzacji, parkingu podziemnego, czujników dymu, zasilania awaryjnego, a przede wszystkim brak możliwości zastosowania w budynku nowoczesnych rozwiązań technicznych. W związku z tym podjęto decyzję o jego wyburzeniu i w lecie 2015 roku nie było już po nim śladu.

 

Po wyburzeniu starego biurowca powstał projekt kompleksu biurowo-usługowego o nazwie Cuprum Square, który miał powstać na pustej działce i zostać oddany do użytku najpóźniej w połowie 2018 roku. Projekt koncepcyjny opracowało biuro architektoniczne Medusagroup, jednak do jego realizacji nie doszło, a budowa nigdy nie ruszyła.

 

Atrakcyjną działkę po dawnym Cuprum, zlokalizowaną przy pl. Jana Pawła II, kupiła w marcu 2021 roku firma Skanska. Szczegóły inwestycji, jaka zostanie zrealizowana na tym terenie nie są jeszcze znane, wiadomo tylko, że nowy właściciel działki planuje wybudować na niej powierzchnie biurowe.

Foto: Zbiory Fotopolska
Wizualizacje: medusa group