Remont ul. Pomorskiej, którego domagają się mieszkańcy miasta, stał cały czas pod dużym znakiem zapytania, ze względu na znajdującą się na jezdni zabytkową kostkę brukową. Teraz pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ rusza przetarg na prace remontowe.

Remont problematycznej ulicy zaplanowany jest już od dawna, jednak największą przeciwnością by go zrealizować, była do tej pory negatywna decyzja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator stwierdził, że kostka brukowa powinna zostać zachowana, a jej usunięcie znacznie obniżyłoby walory historyczne, artystyczne i naukowe tego rodzaju przestrzeni.

Innego zdania są natomiast mieszkańcy, którzy skarżą się na hałas i niebezpieczeństwo wynikające ze złego stanu nawierzchni. Z ich inicjatywy powstała nawet petycja, w której domagali się kompleksowego remontu jezdni, który miałby przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo kierowców oraz zgodnie z decyzją środowiskową wyciszyć ulicę.

Aktualnie, miasto poczyniło pierwsze kroki w kierunku rozpoczęcia remontu. Ogłoszono przetarg na przebudowę fragmentu ulicy Pomorskiej od mostu Pomorskiego Północnego do ul. Cybulskiego.

Chcemy to zrobić podczas zamknięcia mostów Pomorskich, aby uniknąć kolejnego wyłączania ruchu tramwajowego i samochodowego na tym odcinku tak ważnej ulicy dla Nadodrza. Przebudujemy wszystkie sieci podziemne, torowisko, wybudujemy drogę dla rowerów, chodniki, nową jezdnię. Zgodnie z kompromisem zawartym z DWKZ tylko w międzytorzu będzie historyczny zabruk. Na wysokości mostu Pomorskiego Północnego powstanie przejście dla pieszych pozwalające połączyć bulwar Zwierzyckiego i ul. Strażniczą, biegnącą wzdłuż Odry między mostem Uniwersyteckim, a Pomorskim Północnym – informuje prezydent Wrocławia.

 

Mieszkańcy domagają się remontu ulicy Pomorskiej. Powstała petycja.

 

Foto: Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk / Google Maps